• Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

  Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 zakończony!

  24.06.22r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego oraz pożegnanie uczniów klas VIII.

  Dzień zakończenia roku szkolnego to dla większości uczniów jeden z najbardziej oczekiwanych dni w całym roku. W ciągu trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji dzieci nie będą musiały wcześnie wstawać i pamiętać i codziennym przygotowywaniu się do lekcji. Wolny czas pozwoli im na relaks i odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkania z rówieśnikami i wakacyjne wyjazdy.

  Uczniowie z kl. VIII i VII, wraz z Panią Agatą Zielińską i Panią Marią Firlej, zaprezentowali piękną, pełną wzruszeń akademię wspominając miniony czas w naszej szkole. Absolwenci podziękowali nauczycielom i rodzicom za trud wychowania i przekazywanie wiedzy. Następnie Pani Dyrektor Danuta Bednarek życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji a potem wręczyła dyplomy z wyróżnieniami i nagrody najlepszym uczniom:

  1 Justyna Orzechowska   5,33

  2 Jakub Pajor                        5,25

  3 Kacper Lipiński                   5,21

  4 Dawid Lipiński                    5,17

  5 Aleksander Gwiżdż            5,08

  6 Oliwia Dziedzic                  5,00

  7 Magdalena Jarosz             4,91

  8 Ewa Sikora                        4,82

  9 Bartłomiej Olchawa           4,79

  10 Aneta Rębilas                 4,75

   

  Najlepsi czytelnicy:

  Natalia Pawłowska - kl II

  Emilia Gwiżdż - kl II

   

  Uczniowie ze wzorową frekwencją:

  Justyna Orzechowska - kl V

  Martyna Goryl - kl VI

   

  Gratulujemy!!!

   

  Lato w słońcu skąpane,
  tak bardzo przez nas kochane.
  W lecie wakacje, wędrówki piesze.
  Każdą przygodą się cieszę.
  To pora roku o złotym kolorze,
  bo słońce oświetla nas
  nad naszym polskim morzem.

  W lecie na drzewach zielone liście
  i w ogrodzie kwiaty kwitną ,
  które na wiosnę zasadziliście.
  Każdy kocha lato,
  bo to ciepła pora.
  Piękna, kolorowa i wakacyjna.

   

   

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii:)

  Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

  15.06.22 odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego "Time for English" zorganizowany przez Panią Agnieszkę Wronę. Test obejmował znajomość słownictwa, gramatyki i funkcji językowych. Arkusze zostały dostosowane do poziomu umiejętności uczniów z poszcególnych klas IV-VII sprawdzając opanowanie wiadomości z podręczników. Z przyjemnością ogłaszamy wyniki:

  I miejsce - Szymon Gwiżdż

  II miejsce - Kacper Olchawa

  III miejsce - Marcin Uryga

  wyróżnienie - Bartosz Olchawa

  Gratulujemy laureatom oraz pozostałym uczestnikom, którzy również osiągneli wysokie wyniki (Magdalena Jarosz, Ewa Sikora, Aneta Rębilas, Justyna Orzechowska, Dawid Lipiński, Aleksander Gwiżdż, Jakub Pajor, Grzegorz Pawłowski, Jakub Kołodziej, Oliwia Dziedzic)

  Dzień Uczniowskiej Inicjatywy

  W ostatnim czasie SU przeprowadził dwie akcje w ramach dnia uczniowskiej inicjatywy:

  - Dzień bez plecaka

  - Dzień lekcji na świeżym powietrzu

  Dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się w te wydarzenia.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Wycieczka do Warszawy

  W dniach 09 - 10.06 uczniowie z klas II-VIII uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyruszyliśmy o 3.30 rano wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej ze Żmiącej. Podróż przebiegła w bardzo miłej atmosferze. Do Warszawy dotarliśmy około 12.00. W ciągu dwóch dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy. Zwiedzanie rozpoczeliśmy od Stadionu Narodowego. Jest to miejsce ważnych wydarzeń sportowych, rozrywkowych i biznesowych. Mieliśmy okazję usiąść na trybunach, zobaczyć szatnie piłkarzy i dowiedzieć się paru ciekawostek ze świata sportu. Kolejnym punktem wycieczki był Zamek Królewski - pierwotna rezydencja książąt mazowieckich, który zachwycił nas pięknie zdobionymi komnatami i cudownymi obrazami. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. Polecamy każdemu to niesamowite miejsce, gdzie na własnej skórze można przeżyć trzęsienie ziemi, położyć się na całkiem wygodnym łóżku z gwoździami, stworzyć coś z niczego w majsterkowni.

  W Piątek odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest to bardzo nowoczesne muzeum przedstawiające 1000 lat dziejów Żydów na ziemiach Polski. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał  o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach a także o tragicznym okresie wojennym. Eksponaty przedstawione na wystawie stałej, które można było dotykać, zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Na koniec udaliśmy się na długi spacer po Łazienkach Królewskich - zespole pałacowo-ogrodowym założonym w XVIII w. przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Widzieliśmy zabytkowe budynki i historyczne ogrody po których niegdyś spacerowali królowie. Zrobiliśmy sobie zdjęcie pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Po drodze spotkaliśmy kilka ławeczek Chopinowskich grających najsłynniejsze utwory kompozytora. Podróż zakończyliśmy przechadzając się przez starą część miasta i podziwiając zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnieża, która odbywa się o każdej pełnej godzinie.

  Nasza wycieczka była wspaniałą lekcją historii, sztuki i przyrody. Była również czasem kiedy mogliśmy pobyć razem i odpocząć od codzienności.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Gminny Konkurs Ekologiczny

  Dnia 07.06.22 uczniowie z naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym "Ziemia nasz dom". W części plastycznej reprezentowała nas Julia Firlej z kl VII, a w części dotyczącej wiedzy ekologicznej uczestniczyli Bartłomiej Olchawa (kl VII) i Jakub Pajor (kl.VI). Uczniowie pilnie przygotowywali się do konkursu z pomocą Pani Marii Firlej.

  Naszym laureatem został Jakub Pajor, który zdobył III miejsce.

  Gratulujemy bardzo wysokich wyników w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w następnym roku szkolnym :)

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Dzień Mamy i Taty oraz Dzień Dziecka

  Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 01 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Bogatą część artystyczną otworzyło przedstawienie przygotowane przez uczniów klas VI – VII pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Następnie dzieci z kl 0-II zaprezentowały swoje umiejętności taneczne. Na koniec rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu uczniów. Po występach dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci rodziców.

  Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Ekologicznego:

  I miejsce: Jakub Pajor

  II miejsce: Bartłomiej Olchawa

  III miejsce: Szymon Gwiżdż

  oraz Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”

  wyróżnienie: Jakub Pajor

  bardzo dobry wynik: Kacper Lipiński

  Gratulujemy!!!

  Gdy rodzice udali się do domów, nasi uczniowie rozpoczęli świętowanie Dnia Dziecka. Każdy uczeń otrzymał od Rady Rodziców pyszne przekąski. Pierwszym punktem programu było pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. W międzyczasie odbywały się tańce i zabawy. Następnie wróciliśmy się do szkoły aby obejrzeć film animowany i zjeść lody.  Wszyscy świetnie się bawili

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii

  Międzygminny Konkurs Recytatorski

  W dniu 05.05.2022 r. w naszej szkole odbył się XXVI Międzygminny Konkurs Recytatorski.

  Patronką tegorocznej edycji konkursu była Maria Konopnicka. Jest to związane z przypadającą w maju 180. rocznicą urodzin Marii Konopnickiej – poetki i nowelistki epoki pozytywizmu oraz działaczki społecznej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej dlatego też organizatorzy konkursuchcieli w ten sposób uczcić pamięć o tej wybitnej artystce.

  Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań poetyckich dzieci, uwrażliwienie na piękno poezji, rozwijanie zdolności artystycznych.

  Każdy uczestnik przygotował utwór wierszowany oraz fragment prozy Marii Konopnickiej.. Na ocenę recytacji miały wpływ następujące elementy: pamięciowe opanowanie tekstu, właściwą intonację i przestankowanie, dobór utworu do tematyki i recytatora.

  W konkursie wzięło udział 27 uczestników z wszystkich szkół podstawowych Gminy Łososina Dolna.

  Młodzi artyści z wielkim zapałem i przejęciem przedstawiali swoje umiejętności recytatorskie, wszyscy nagradzani byli gromkimi brawami publiczności.

   

  Komisja konkursowa w składzie:

  Przewodniczący: mgr Wojciech Papaj

  Członek: mgr Anna Łukasik

  Członek : mgr Helena Pajor

   

  Po wnikliwej ocenie, wyłoniła laureatów w następujących kategoriach:

   

  Kategoria wiekowa: uczniowie klas I-IV

   I miejsce Andrzej Kulig – SP Michalczowa

  II miejsce Klara Filipowska- SP Łososina Dolna

  III miejsce Magdalena Jarosz – SP Stańkowa

  Wyróżnienie: Witold Górowski – SP Żbikowice

                          Barbara Malinowska – SP Tęgoborze

   

  Kategoria wiekowa: uczniowie klas V-VIII

  I miejsce – Magdalena Pasionek – SP Żbikowice

  II miejsce – Hubert Gródek – SP Tęgoborze

  III miejsce – Mateusz Sromek – SP Żbikowice

  Wyróżnienie: Anna Litwińska – SP Witowice Dolne

                          Julia Foryś – SP Witowice Dolne

   

  Słowa podziękowania za pracę otrzymało jury oraz nauczyciele, którzy przygotowali dzieci do konkursu.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe, które wręczyła dzieciom Pani Dyrektor Danuta Bednarek oraz przewodniczący komisji konkursowej.

   Nagrody książkowe zakupione zostały dzięki wsparciu Urzędu Gminy Łososina Dolna.

   

   Zwycięzcom jeszcze raz składamy serdeczne gratulacje, życzymy dalszych sukcesów i zapraszamy za rok.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Poranek wielkanocny

  „Są takie święta raz w roku, co budzą życie, budzą czas.Wszystko rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas.Miłość do ludzi, do przyrody, w zielone każdy z wiosną gra,a w naszych sercach radość trwa”.

   

      13 kwietnia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klas młodszych przybliżyli wszystkim piękne polskie zwyczaje i tradycje związane z tymi najważniejszymi w roku świętami.  Usłyszeliśmy między innymi skąd się wzięła tradycja malowania pisanek, zwyczaj święcenia palm, chodzenia chłopców z kogutkiem i oblewania wodą. Uczniowie klas starszych swoimi wierszami wprowadzili nas w bardziej uroczysty nastrój. Przypomnieli nam ile męki i cierpienia musiał znieść Jezus umierając na krzyżu za nasze grzechy.

   

  „W ciało w grobie złożone spoglądałem z trwogą

  I myślałem: Zbłądziłeś, gdyś rzekł – Zmartwychwstanę.Znam drżącą trwogę niewiast, kiedy szły do grobu,Znam zwątpienie Tomasza, gdy kładł palec w ranę.  

  Widziałem straż przy grobie. Patrzałem na kamień,

  Który grób Twój jak góra na wieczność zawalił.Jakże uwierzyć mogłem: On ten kamień złamieI ranę poda palcom, bym w nią włożył palec?!

   

  A Ty od wieków wstajesz. Coraz głębsze groby,Co wiek cięższe kamienie i czujniejsze straże.A czuję: stoisz znowu. I widzę Twe stopy,

  I blask bije z rąk Twoich, z zmartwychwstałej twarzy!”

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Nocowanie w szkole

  Z 8 na 9 kwietnia uczniowie klas młodszych pod opieką pani J. Orzechowskiej i A. Zielińskiej wzięli udział w imprezie „Przedszkolaki i drugiaki nocą bawią się i psocą.”, Nocowanie w szkole było dla wszystkich dzieci wyjątkowym przeżyciem. Powitalne spotkanie rozpoczęło się od złożenia przysięgi. Uczestnicy obiecali, że będą prezentować pogodę ducha, mieć dobry humor  i okrutnie dobrze się bawić. Nie będą marudzili, narzekali, płakali :) i pokażą wszystkim, jacy są zgrani, kreatywni i wyjątkowi! I tak było!!! Wszyscy chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych grach i konkursach. Śmiechów i żartów nie było końca…. Dzieciaki bawiły się tak długo, aż w końcu brakło im sił. Po wieczornej toalecie nastąpiła cisza nocna, ale uczestnicy nocowania długo jeszcze wymieniali się wrażeniami z tego wyjątkowego wieczoru. Rankiem, po pobudce, zasiedli do wspólnego śniadania, porządkowali sale lekcyjne i czekali na odbiór przez rodziców.

   

  Celem przygotowanej przez opiekunów imprezy, było ukazanie szkoły zupełnie z innej perspektywy niż tylko miejsca, do którego trzeba rano przyjść z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując. Atmosfera, która panowała podczas nocowania, pełna zabawy, akceptacji, życzliwości,  spacery po szkolnych korytarzach w kapciach i piżamach, wspólny posiłek, gry i zabawy w gronie kolegów i koleżanek pokazały, że szkołę możemy traktować jak drugi dom, panował bowiem prawdziwy rodzinny harmider.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Spotkanie z iluzjonistą

  Uczniowie, szczególnie ci najmłodsi bardzo chętnie przenoszą się w świat baśni, czarów i magii. Odwiedziny prawdziwego magika, to bez wątpienia wielka atrakcja dla społeczności szkolnej. Magik wprowadził wszystkich we wspaniały humor. Podczas występu, dzieci zapraszane były na scenę, aby pomóc iluzjoniście wykonywać tajemnicze ruchy, dzięki którym niemożliwe staje się możliwe. Zabawa w czarowanie wszystkim bardzo się podobała, a każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę balonową nagrodę.  Dobry kontakt iluzjonisty z dziećmi spowodował, że spektakl niewątpliwie zapadnie na długo głęboko w ich głowach.

  Wycieczka na lotnisko

  28 marca uczniowie klas młodszych udali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej. Na lotnisku czekał na nas pan kierownik i pan mechanik, który jednocześnie był pilotem i z wielkim zaangażowaniem dzielił się z nami swoją wiedzą konieczną do realizacji pasji jaką jest lotnictwo. Każdy z nas usiadł za sterami szybowca i choć przez chwilę poczuł jak to jest sterować prawdziwym samolotem. Na koniec wycieczki z wielką radością nakarmiliśmy daniele, których hodowla jest tuż przy hangarach. 

  Solidarni z Ukrainą

  Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przynieśli do szkoły dary dla uchodźców z Ukrainy. Udało nam się zebrać bardzo wiele produktów w tym koce, śpiwory, karimaty, środki czystości, środki higieniczne, środki przeciwbólowe, środki odkażające, opatrunki, bandaże,  żywność w długiej dacie przydatności, pieluchy dla dzieci, pieluchy dla dorosłych i wiele innych.

  Dary te zostały przekazane dla ks. Wojciecha Bukowca, pochodzącego ze Żmiącej, a obecnie przebywającego w miejscowości Stryj na Ukrainie. Dzięki okazałej pomocy ks. Wojciech będzie mógł pomoc swoim parafianom.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Konkursy wiosenne

  21.03 Do naszej szkoły zawitała wiosna. Na początku uczniowie z klas IV i V ogłosili wszystkim nadejście wiosny obchodząc wszystkie sale lekcyjne z koszyczkiem i śpiewając „Nowe lotko”. Jest to zwyczaj do dzisiaj pielęgnowany w niektórych regionach Polski. Dzieci chodzą po wsi z gałązkami przystrojonymi wstążkami i śpiewają piosenki życząc gospodarzom pomyślności. W zamian dostają upominki, często są to jajka. Następnie cała szkoła wybrała się na krótki spacer żeby zatopić Marzannę przygotowaną przez kl 0. Również tego samego dnia odbyły się dwa konkursy, które zorganizował Samorząd Uczniowski: „Wiosenny kapelusz” i „Wiosenny wiersz”. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursach zostali wyróżnieni, otrzymali słodkie upominki i dyplomy.

  Gratulujemy: Magdalenie Jarosz, Karolinie Rosiek, Natalii Pawłowskiej, Patrycji Jarosz, Oliwii Dziedzic za przygotowanie pięknych prac.

  Wiersze uczniów zostaną umieszczone w gazetce szkolnej „Gawroszek”

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Kolonie profilaktyczne

  Dzień dobry,ruszyły już u nas zapisy na KOLONIE LETNIE PROFILAKTYCZNE 2022 DLATEGO ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYM FOLDEREM.

  Do wyboru mają Państwo 3 terminy nad morzem w DARŁÓWKU oraz 3 w ZAKOPANEM.

  Cena turnusu 10 dniowego w Darłówku to 1649 ZŁ/OS a cena turnusu w Zakopanem to 1399 ZŁ/OS.

  Zakwaterowanie w obu ośrodkach W POKOJACH Z ŁAZIENKAMI. W cenie jest zawarty dojazd autokarem.

  MOŻNA SIĘ ZAPISYWAĆ POJEDYNCZO JAK I GRUPOWO:

  Formularz zgłoszeniowy na kolonię do Darłówka:

  https://docs.google.com/forms/d/1jVtjolc5_zioetUfsztC_boAqIIi3cff5FnCm56s6Uo/edit

  Formularz zgłoszeniowy na kolonię do Zakopanego:

  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScWt4RoulIIjJodjSSVbk115rMB0jh3iK6gFRYhOKtRe7oWOw/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0

  W RAZIE PYTAŃ MOŻNA SIĘ Z NAMI KONTAKTOWAĆ TELEFONICZNIE LUB MAILOWO.

  Pozdrawiam serdecznie;

  Marta Prajer | 578-500-303 | m.prajer@wloczykij.edu.pl

  WŁóczykijul. Zakopiańska 58, 30-418 KrakówNIP: 681-184-13-05, REGON: 120092621

  Kolonia-profilaktyczna-Zakopane-2022_Oferta-Wloczykij.pdf

  Kolonia profilaktyczna Darłówko 2022_Oferta Włóczykij

  Spotkanie z krawcową

  1 marca dzieci z oddziału przedszkolnego na zakończenie projektu o zawodach uczestniczyły w spotkaniu z panią Małgorzatą Dziedzic, która przybliżyła dzieciom zawód krawcowej. Pani Gosia wytłumaczyła zasady działania maszyny do szycia i przybliżyła krok po kroku etapy szycia. Zaprezentowała dzieciom różne rodzaje przyborów, którymi w swojej pracy posługują się zawodowi krawcy. Dzieliła się z dziećmi swoją pasją do szycia i pokazała jak wielką frajdę może dać wspólna zabawa w szycie. Przedszkolaki na zakończenie miały za zadanie odwrócić swoje poszewki, które uszyte były w ramach zajęć i ubrać „Jaśka”, którego otrzymały na podsumowanie projektu, co dla  niektórych dzieci było nie lada wyzwaniem..:)Dzieci świetnie się bawiły i z pewnością dzisiejsze zajęcia pozostaną w ich pamięci na bardzo długo, a o przygodzie z szyciem będą przypominały im poduszki. Być może pani Gosia zaszczepiła w dzieciach swoją pasję i któryś z przedszkolaków w przyszłości wybierze właśnie taki zawód.Bardzo dziękujemy pani Gosi za poświęcony czas i wspaniałe zajęcia.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Lekcje z Temidą

  program edukacyjny pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości

   W dniu 21 lutego2022 r. w naszej szkole zagościł online prawnik pan Ernest Michałowski, który przeprowadził profesjonalne zajęcia z naszą młodzieżą w ramach nieodpłatnego programu edukacyjnego „Lekcje z Temidą”, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

  Podczas zajęć kształtowany i umacniany był szacunek do prawa oraz promowanie postaw pro obywatelskich. Ważnym aspektem spotkania było również budowanie w młodych obywatelach zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości oraz uświadamianie uczniów o skutkach prawnych prześladowania rówieśników, za czym idzie zwiększanie bezpieczeństwa w szkołach.

  Pan Ernest Michałowski zdobył uwagę uczniów swoją kompetencją i ciekawym sposobem przekazania informacji, posługując się przy tym filmem.

  Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się:

  Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

  Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

  Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

  Jakie prawa ma konsument?

  Czym jest stalking?

  Jak reagować na prześladowanie w szkole?

  Gdzie szukać przepisów prawa?

  Co zrobić, gdy kupiona przez internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

  A może … w przyszłości wśród naszych uczniów znajdą się prawnicy?      

  Elitarne Liceum Ogólnokształcące

  Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ELITARNEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. JANA III SOBIESKIEGO W NOWYM SĄCZUoraz ELITARNEGO TECHNIKUM INFORMATYCZNEGO W NOWYM SĄCZU.

  Angelika Proficz SekretariatElitarnego Liceum Ogólnokształcącegoim. Jana III Sobieskiegow Nowym Sączutel.: 18 40 00 224

  ulotka ELO ulotka ETI

  Warsztaty przyrodnicze

  W środę 23 lutego uczniowie z klas młodszych podjęli się bardzo odpowiedzialnego zadania. Z pomocą wychowawcy posadzili wiosenne kwiaty żonkile. Zobowiązali się także do codziennej pielęgnacji swojej roślinki w klasie – podlewaniu i doglądaniu. Pomysł bardzo przypadł uczniom do gustu, którzy z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem sadzili swoje roślinki. Podczas zajęć „Od nasionka do roślinki”,  dzieci  poszerzały wiadomości na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin, uczyły się systematycznej pielęgnacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci miały możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Walentynki

  W naszej szkole zawsze poważnie podchodziliśmy do okazji, w których można sprawić komuś przyjemność. W tym roku spędzamy z sobą mniej czasu, ale staramy się, by był on maksymalnie przyjemny. 14 lutego świętowaliśmy Walentynki. Na początku naszego spotkania, panie przybliżyły nam historię Świętego Walentego.  Dowiedzieliśmy się, że jest to święto zakochanych, ale zrozumieliśmy że cieszyć powinniśmy się również z przyjaźni i możemy ją celebrować wspólnie. Z okazji tego święta przygotowaliśmy naszą szkolną FOTOBUDKĘ gdzie zakładając różne rekwizyty świetnie się bawiliśmy a śmiechu nie było umiaru. Dużo frajdy mieliśmy również ze wspólnego kolorowania naszego bajkowego serca! Cieszymy się, że nasza mała społeczność szkolna jest z sobą tak zżyta i czujemy się tu jak w dużej rodzinie. Czekamy na następne okazje do tak wspaniałej zabawy!

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Bal karnawałowy

  Bal karnawałowy dla  dzieci z klas młodszych to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez maluchy, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w dniu 9 lutego. Tego dnia  już od rana dzieci nie mogły doczekać się zabawy karnawałowej. Uczniowie przebrani byli za  bohaterów znanych bajek, w sali można było spotkać wróżki, królewny, motylki, spidermanów, strażaków, piratów, policjantów, itd. Dzieci świetnie się bawiły w gronie nauczycieli, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach. Muzyka porwała wszystkich do tańca w rytm lambady, samby, walczyka i  Kaczuch. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na soczek, przekąskę, jak również na pamiątkowe zdjęcie.
  Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci zmęczone ale z uśmiechem na twarzy opuszczały salę balową. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
   

  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
  Kolejny bal karnawałowy już za rok :)

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Rozpoczęcie roku 2021/2022

   

  Zajęcia szachowe

  Czy chcą Państwo podnieść prestiż szkoły i wyniki uczniów? Jeśli tak, chętnie zorganizujemy zajęcia szachowe, które zapewnią szkole
  następujące korzyści:
  • Zwiększą prestiż szkoły,
  • Zwiększą liczbę olimpijczyków w szkole,
  • Podniosą średnią ocen uczniów,
  • Zwiększą zadowolenie rodziców z wyników dzieci,
  • Zwiększą samodyscyplinę u dzieci.

  Jako Akademia Inteligenta prowadzimy zajęcia już w 2 województwach i w 36 szkołach. W naszych zajęciach bierze udział ponad 500 uczniów.

  Proponujemy współpracę na zasadzie wynajmu sali lekcyjnej i prowadzenie zajęć przez naszego instruktora albo nauczyciela z Państwa szkoły z wynagrodzeniem w wysokości 100 PLN/h.

  Oferta dla rodziców znajduje się w załączniku poniżej, jak również plakat z informacją o nas w wersji czarno-białej i kolorowej.

  W przypadku gdyby chcieli Państwo, aby takie zajęcia odbywały się w Waszej szkole bardzo prosimy o informację zwrotną.

  https://akademiainteligentna.pl/

  Oferta zajęć-1

  plakat czarnobiały-1

  XV Jubileuszowe Spotkanie z Kolędą

  13.01.2022 roku miało miejsce XXV Jubileuszowe Spotkanie z Kolędą, którego organizatorem jest szkoła oraz parafia w Łososinie Dolnej. W tym roku konkurs odbył się w formie online. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów w składzie: Filip Jarosz, Emilia Gwiżdż, Natalia Pawłowska, Magdalena Jarosz, Natalia Pawłowska, Grzegorz Pawłowski, Aleksander Gwiżdż.  Uczniowie zaprezentowali dwa utwory „Zaczarowany śnieg” oraz „Sześć poduszek” w kategorii zespołów wokalno – instrumentalnych zdobywając II miejsce.

  Serdecznie gratulujemy!!!

  Grupę przygotowała p.KatarzynaMordarska.

   

  „Zaczarowany śnieg”

  https://www.youtube.com/watch?v=xxCn5eFPBnA

  „Sześć poduszek”

  https://www.youtube.com/watch?v=vj8r2l6bJY0

   

  Najpiękniejsza bombka choinkowa

  Z radością informujemy, że konkurs plastyczny pt: „Najpiękniejsza bombka choinkowa” został rozstrzygnięty.
  Spośród nadesłanych prac, komisja wyróżniła 4 rodziny:

  Rodzina Lipińskich

  Rodzina Dziedziców

  Rodzina Orzechowskich

  Rodzina Kołodziejów

  Wybór był trudny, gdyż wszystkie bombki były bardzo kreatywne i starannie wykonane. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. 

   

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Ubierz choinkę na święta

  Samorząd Uczniowski SP w Łososinie Dolnej, pod patronatem Urzędu Gminy, Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, Spółdzielni Handlowo-Produkcyjnej „Rolnik” oraz Banku Spółdzielczego, zorganizował międzyszkolną akcję "Ubierz choinkę na święta". Każda szkoła miała za zadanie udekorować jedną choinkę w Łososinie Dolnej. Dziękujemy naszym uczniom oraz rodzicom, w szczególności Pani Małgorzacie Dziedzic, Beacie Lipińskiej i Ewelinie Olchawa za pomoc w przygotowaniu pięknych ozdób świątecznych.  Podsumowanie akcji odbędzie się w połowie stycznia.

   

   

  Laboratoria przyszłości

   

  Szkoła Podstawowa w Stańkowej realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości” realizowanego na podstawie art. 65 ust 28 ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (DZ. U. 2020 poz. 568).

  Zgodnie z założeniami zakupiony zostanie pakiet podstawowy i dodatkowo sprzęt nagłaśniający o łącznej wartości 30 000 złotych. Projekt będzie zrealizowany w całości w bieżącym roku. Poniżej podane są szczegóły:

   

  PAKIET PODSTAWOWY

  Drukarka 3D MakerBot Sketch x 1 szt.

   Filamenty x 5 szt.

  Zestaw Edulab 21 x 1 szt.

  Lutownica x 1 szt.

  Statyw (z futerałem) x 1 szt.

   Mikroport z akcesoriami x 1 szt.

   Oświetlenie do realizacji nagrań x 1 szt.

   Mikrofon kierunkowy z akcesoriami x 1 szt.

   Gimbal x 1 szt.

   Cyfrowy aparat fotograficzny z akcesoriami x 1 szt.

  PAKIET PODSTAWOWY ZGODNIE Z WYMOGAMI 

  PROGRAMU z drukarką MakerBot SKETCH 3D

  • baza modeli 3D – gotowe modele 3D dedykowane dla szkół, podzielone kategoriami według przedmiotów
  • dostęp do autorskiego podręcznika i kursu Druk 3D w klasie
  • dostęp do platformy e-learningowej,
  • dostęp do platformy MakerBot Cloud™
  • bezpośrednia integracja platformy projektowej TinkerCAD z drukarkami 3D MakerBot
  • szkolenie startowe dla nauczycieli
  • dedykowane, bardzo intuicyjne oprogramowanie MakerBot
  • aplikacja MakerBot Connect na urządzenia mobilne
  • wsparcie techniczne świadczone telefonicznie i mailowo przez okres 5 lat

  SPRZĘT NAGŁAŚNIAJĄCY

  nazwa Opis
  Mikrofon nagłowny z akcesoriami Prodipe Headset B210 Duo, okablowanie zasilacz
  Mikrofon dynamiczny z akcesoriami Prodipe Dsp Duo Uhf 2 okablowanie zasilacz
  Konsola/mikser dźwięku z akcesoriami Behringer X AIR XR12
  Nagłośnienie Alto Professional TS312 x2
  Alto Professional  TS315 S x2
  Sztyce, statywy i okablowanie

  Niebezpieczne kulki magnetyczne

  Ostrzeżenie Inspekcji Handlowej w Krakowie przed  szczególnie niebezpieczną „zabawką”!
  Kulki magnetyczne to „zabawka” ciekawa i kolorowa, a jednocześnie mogąca stwarzać śmiertelne zagrożenie. Naturalnym mechanizmem poznawczym małych dzieci jest wkładanie przedmiotów, w tym kulek magnetycznych, do ust. Starsze z kolei, mogą bawić się próbując
  przyciągnąć je do siebie np. na płatkach uszu, czy też wargach. Stąd już niedaleka droga do połknięcia kulek i ich połączenia w układzie pokarmowym.
  Do zagrażającego zdrowiu i życiu dzieci połączenia magnesów w organizmach może  dojść, gdy siła ich wzajemnego przyciągania się jest zbyt wysoka. Dlatego do  szczegółowych wymagań bezpieczeństwa zabawek, wprowadzono pojęcie wskaźnika  strumienia magnetycznego, który określa wartości graniczne dla magnesów i pozwala stwierdzić, jak słabe powinny być, aby nie stanowić zagrożenia. Wynosi on 0,5 T²mm².  Prowadzone przez nas od czasu pierwszych doniesień medialnych w sprawie konieczności hospitalizacji dzieci z powodu połknięcia kulek magnetycznych kontrole wykazały tymczasem, że wszystkie, które zbadaliśmy w laboratorium posiadały
  przekroczony dopuszczalny poziom tego wskaźnika, niekiedy nawet pięciokrotnie.
  Pomimo wzmożonych kontroli i wycofywania takich produktów z rynku, posiadam informacje, że wciąż wiele dzieci wymaga interwencji lekarskich z powodu połknięcia kulek magnetycznych. Połknięcie i połączenie kulek może bowiem uniemożliwić ich naturalne usunięcie z organizmów, spowodować uszkodzenie tkanek, perforację jelit i inne, daleko idące konsekwencje zagrażające ich życiu i zdrowiu. W grudniu jest szczególnie wiele okazji do obdarowywania dzieci prezentami, dlatego apeluję, by każdy „Mikołaj” wykazał się szczególną czujnością, ostrożnością i nie zostawił pod choinką kulek magnetycznych prezentu, który może sprowadzić groźne niebezpieczeństwo. Zachęcam również do zgłaszania Inspekcji Handlowej w Krakowie kulek magnetycznych, zakupionych na terenie województwa małopolskiego:

  Kraków, ul. Ujastek 7, tel.: 12 448-10-30,

  e-mail: sekretariat@krakow.wiih.gov.pl, ePUAP: /vkf2ix527j/SkrytkaESP.

  Kulki zakupione w pozostałych województwach należy zgłaszać zgodnie z właściwością terytorialną do innych inspektoratów Inspekcji Handlowej.

  Małopolski Wojewódzki
  Inspektor Inspekcji Handlowej
  Joanna Jahn-Machowska

  Dzień Misia

  01 grudnia, jak co roku, dzieci z zerówki oraz klasy  II  w ramach świetlicy uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
  Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny i wyjątkowy.
  Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy z misiami. Poznały historię święta oraz poszerzyły swoją wiedzę o niedźwiedziach.
  Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, wspólne śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustację słodkości z miodkiem, czytanie bajek o misiach, kolorowanki z misiami itd.

   Dzień ten pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy.
  Pamiętajmy, że miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Wycieczka do Oświęcimia

  W czwartek, 25 listopada 2021 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wycieczce szkolnej do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i do miejsca pamięci narodowej Oświęcimia.

  Wybraliśmy się tam razem z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Michalczowej.

   Pierwszym punktem naszej wycieczki było Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.  Wyszliśmy do kaplicy Męki Pańskiej a następnie poszliśmy do kościoła  chwilę pomodliliśmy się i pooglądaliśmy kościół. Ks. Proboszcz z Michalczowej pięknie opowiadał nam o tym wyjątkowym miejscu. Ogromne wrażenie wywarło na nas ozdobne wnętrze Sanktuarium i przepiękny wizerunek Matki Bożej na ołtarzu.

  Potem udaliśmy się do Wadowic. Naszą wizytę zaczęliśmy od modlitwy w kościele w którym został ochrzczony św. Jan Paweł  II, następnie wszyscy udaliśmy się do Muzeum Jana Pawła II, gdzie można było zobaczyć i usłyszeć wiele ciekawych historii z życia tego wielkiego Polaka.

  Ostatnim ale głównym celem naszej wycieczki był obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. Weszliśmy na jego teren i oglądając Auschwitz I – obóz macierzysty, wszyscy w zadumie słuchaliśmy przewodnika.  Serca wszystkich drżały, kiedy patrzyliśmy na pozostałości dowodów na to jaki człowiek dla bliźniego mógł być okrutny. Widoki były przerażające. Te włosy, buty, okulary, dziecięce ubranka, szubienice i ściana śmierci wywołały w nas współczucie.  Po około dwóch godz. oglądania Auschwitz I pojechaliśmy do Brzezinki – Auschwitz-Birkenau. Ogrom tego obozu przytłaczał nas.

  Wycieczka była ciekawa, bardzo udana, pełna refleksji i zadumy.

   

  Andrzejki

  W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa. Dla uczniów klas IV-VIII została zorganizowana dyskoteka i wieczór filmowy. Klasy 0 i II  bawiły się na szkolnej świetlicy. Wszyscy otrzymali poczęstunek przygotowany przez rodziców.

  Nie mogło zabraknąć również wróżb. Uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Obydwie imprezy uświetniła nam fantastyczna muzyka. Wszyscy bawili się znakomicie.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Akademia z okazji dnia 11 listopada

  Dnia 22.11 nasza szkoła wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Recytowane przez uczniów wiersze przywoływały tamte czasy oraz wprowadzały w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę Niepodległości. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor przypomniała, jak ważne jest dbanie o polskie symbole narodowe. Dziękujemy uczniom oraz Pani Bożenie Szkarłat za przygotowanie pięknego przedstawienia.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :) 

  Wizyta Mistrza Pszczelarstwa

  18.11 naszą szkołę odwiedził Mistrz Pszczelarstwa - Pan Aleksander Rębacz, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom niezwykły świat mrówek. Nietypowa forma prelekcji odbyła się przy pomocy wielu rekwizytów i interesujących eksperymentów. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i chętnie odpowiadały na pytania naszego gościa. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali certyfikaty oraz linijki z mrówką.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Odkrywam Małopolskę

  1-dniowa wycieczka uczniów SP w Stańkowej do Krakowa. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

  Konsultacje społeczne projektu Programu strategicznego ochrona środowiska dla Województwa Małopolskiego | Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

  13 października 2021 r. odbyła się wycieczka do Krakowa uczniów klasy II-VIII Szkoły Podstawowej w Stańkowej wraz z wychowawcami w ramach projektu ‘Odkrywam Małopolskę’

  Przed godziną siódmą uczniowie wraz z opiekunami zajęli miejsca  w autokarze gdzie zostali powitani przez pilota wycieczki który zapoznał grupę ze szczegółowym planem, po czym wyruszyliśmy w drogę.

  Około godziny 9.30 dotarliśmy do Krakowa gdzie na parkingu czekała na nas pani przewodnik.

  Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzenia Katedry Wawelskiej , gdzie między innymi byliśmy przy grobie Państwa Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą pozostałe ofiary tej katastrofy. Katedra na Wawelu jest budowlą mającą największe znaczenie w historii Polski. Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu też są wielcy wodzowie oraz twórcy polskiej kultury (np. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki). Katedra na Wawelu zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego, aktualną zarówno w dobie rozbicia dzielnicowego, w okresie zaborów i w czasie rządów komunistycznych. Grób tego męczennika pełni od stuleci funkcję Ołtarza Ojczyzny. Uczestnicy wycieczki weszli na Wieżę Zygmuntowską , gdzie każdy mógł pomyśleć sobie swoje marzenie i dotknąć serca Dzwonu ,co miałoby gwarantować spełnienie marzenia.
  Następnie, podzieleni na dwie grupy, rozpoczęliśmy zwiedzanie Komnat Królewskich. Mogliśmy podziwiać apartamenty wielkorządców krakowskich, w których  zachowały się renesansowe drewniane stropy. Kamienne portale zostały w części zrekonstruowane w okresie międzywojennym; oryginalne, renesansowe, obramienia drzwiowe zdobią zaś sień w klatce schodowej Poselskiej, łączącej parter z prywatnymi apartamentami królewskimi na I piętrze i salami II piętra.

  W salach na pierwszym piętrze zaaranżowano ekspozycję nawiązującą do ich dawnego charakteru i wyposażenia. Piętro mieściło kiedyś głównie mieszkania królewskie. W trzech z nich zachowały się piękne malowane stropy drewniane, a na ścianach pod nimi fryzy. Na II piętrze mieściły się sale reprezentacyjne, gdzie monarchowie sprawowali swoje królewskie obowiązki – przyjmowali delegacje, udzielali audiencji i sprawowali sądy. Południowo-wschodni róg piętra zajmuje sala zwana Poselską, bądź Pod Głowami, od umieszczonych w kasetonach stropu rzeźbionych i polichromowanych głów. Wnętrza skrzydła północnego odnowione zostały na polecenie Zygmunta III Wazy po pożarze z 1595 roku. Ognia uniknęła jedynie sala Senatorska, największa w zamku. Jej wnętrza są w całości ozdobione arrasami. W pozostałych salach zachowały się marmurowe portale, kominek w stylu wczesnego baroku rzymskiego, a także stiuki sklepienne. Ściany pokryte są XVIII – wiecznymi kurdybanami. Zwiedzanie komnat zakończyliśmy w Sali Senatorskiej, gdzie dziś znajdują się głównie arrasy.

  Po wyjściu z Komnat Królewskich uczestnicy wycieczki przeszli przez Rynek Krakowski, gdzie poznali historię ratusza , zwiedzili Sukiennice i podziwiali piękną architekturę Kościoła Mariackiego.

  Następnie przeszliśmy Smoczą Jamą i znaleźliśmy się u stóp smoka wawelskiego, który właśnie ział ogniem. Tam zrobiliśmy sobie kilka zdjęć, kupiliśmy pamiątki i już czekał na nas statek „ Legenda”.

   Z Panią przewodnik popłynęliśmyw stronę Zwierzyńca a następnie w stronę dzielnicy Kazimierz. Podczas rejsu wysłuchaliśmy wielu legend związanych z Krakowem. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i zgodnie oświadczyli, że odwiedzą Kraków ponownie.

  Pomimo kiepskiej pogody wszystkim dopisywały dobre humory. O godz. 19.30 wróciliśmy do Stańkowej.

   

   

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Modlitwa pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Biedronia

  Dnia 27.10 uczniowie z naszej szkoły złożyli kwiaty i znicze oraz pomodlili się pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Biedronia "Kmicica" - żołnierza Armii Krajowej oddziału partyzanckiego "Topora", który w 1944r. w Stańkowej został pojmany przez żandarmerię niemiecką i zginął w Sądeckim więzieniu w wyniku odniesionych ran i brutalnych przesłuchań. Do ostatnich dni służył Ojczyźnie, nie wydał i nie zdradził nikogo. 

   

  Wycieczka do Tęgoborzy

  27 października uczniowie klas młodszych wzięli udział w wycieczce do Tęgoborzy.  Podczas wycieczki dzieci zobaczyły jak wygląda piekarnia i cukiernia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, i cukiernika, poznały etapy powstawania pieczywa oraz słodkich ciasteczek i bułeczek.Dzieci zostały oprowadzone po najważniejszych pomieszczeniach piekarni i cukierni. Wysłuchały pogadanki jak wyrasta ciasto oraz zobaczyły etapy powstawania pieczywa. Przedszkolaki zobaczyły również duże maszyny niezbędne do pracy piekarza m.in. ogromne misy na ciasto, krajalnicę do krojenia chleba, maszynę do produkcji bułek, ruchome regały na upieczony chleb itp. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach piec do wypieku chleba i ciastek oraz wielkie łopaty do wkładania pieczywa. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne i z wielkim apetytem częstowały się świeżutko upieczonymi ciasteczkami.

  Drugim punktem programu była wizyta w Gminnej Bibliotece w Tęgoborzy.Pani bibliotekarka w ciekawy sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Dowiedziały się także, jak należy dbać o książki. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejścia między regałami w wypożyczalni. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Za wzorowe zachowanie każde dziecko otrzymało w nagrodę książeczkę „Moja pierwsza czytanka”.

  Ostatnim punktem programu był spacer nad Jeziorem Rożnowskim. Piękna złota jesień pozwoliła nam na zaczerpnięcie świeżego powietrza i podziwianie pięknych jesiennych krajobrazów. Uczniowie kolejny raz przekonali się, że piękna jest nasza Polska ziemia.

  Uczniowie serdecznie dziękują wszystkim pracownikom piekarni oaz pani bibliotekarce za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę. Do zobaczenia za rok!

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Program dla szkół - informacja dla rodziców

  Szanowni Państwo,

  Dziękujemy za udział Państwa szkoły podstawowej w edukacyjnym Programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązane
  działania edukacyjne.

  Szczegółowe informacje dotyczące programu:

  Program dla szkół - Informacja dla rodziców-1

  Wycieczka do Krakowa

  13 października klasy II-VIII udały się na wycieczkę do Krakowa. Wycieczka rozpoczęła się o 7.30.W Krakowie spacerując Trasą Królewską od Barbakanu i bramy Floriańskiej aż przez rynek w towarzystwie pani przewodnik, uczniowie przeżywali żywe lekcje historii, poznawali zabytkowe obiekty i słuchali barwnych opowieści. Odwiedziliśmy:  Wawel, Katedrę, Groby Królewskie, oraz mieliśmy okazję wejść na Wieżę Zygmuntowską i dotknąć Dzwonu Zygmunta na szczęście. Potem zwiedzaliśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Ostatnim punktem wycieczki był rejs po Wiśle podczas którego podziwialiśmy najpiękniejsze miejsca Krakowa z unikalnej perspektywy. Wycieczka została zrealizowana dzięki projektowi "Odkrywam Małopolskę".

  Konsultacje społeczne projektu Programu strategicznego ochrona środowiska dla Województwa Małopolskiego | Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Dzień Nauczyciela
  14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, znany również pod nazwą Dzień Nauczyciela, czyli święto nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, którego zadaniem było reformowanie szkolnictwa w Polsce.
       Z tej okazji w naszej szkole 12 października odbyła się uroczysta akademia, którą przygotowały klasy IV-VIII pod opieką pań Agnieszki Wrony i Ewy Rosiek. Uczniowie wykonali zabarwione odrobiną humoru przedstawienie, podczas którego wyrazili swoim nauczycielom wdzięczność za codzienną pracę, troskę i poświęcenie. Samorząd Uczniowski wręczył słodkie upominki  oraz  złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. 
       W uroczystości uczestniczyli również zaproszeni goście: Pani Dyrektor Bożena Wrona, Pan Dyrektor Stanisław Piękoś i Pani Stanisława Zelek.
  W swoim przemówieniu Pani Dyrektor  Danuta Bednarek zaznaczyła, że wszyscy, którzy szkołę tworzą: nauczyciele, pracownicy, rodzice oraz uczniowie mają wpływ na panujący w niej klimat i relacje. Podziękowała wszystkim pracownikom za zaangażowanie i ogromny wkład pracy na rzecz szkoły oraz poświęcenie i serce, którym obdarzają uczniów każdego dnia. Na zakończenie wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym pracownikom szkoły.
  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)
   
  Wszyscy nasi kochani nauczyciele,
  dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
  Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.
  Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
  jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

  Wycieczka do Limanowej

  W środę 29 września uczniowie klas młodszych wybrali się na wycieczkę integracyjną do Limanowej. Pierwszym punktem programu był seans w kinie „Klaps” – „MAŁA WIELKA STOPA 2: W RODZINIE SIŁA”.

  Film opowiadał o chłopcu Adamie, który odziedziczył po ojcu niesamowite zdolności a teraz bardzo mu się przydają. Jego tata, który dzięki wielkiej popularności pomaga chronić przyrodę, wyrusza na ratunek mieszkańcom dalekiego rezerwatu. Tutejsze zwierzęta zagrożone są wyginięciem, bo bezduszne szefostwo wielkiej firmy paliwowej zamierza w samym środku puszczy zbudować wielką fabrykę. Od wyjazdu ojciec nie daje znaku życia, więc Adam zbiera swoją rodzinę i kosmatych przyjaciół z niedźwiedziem Burym i szopem Huncwotem na czele, by wyruszyć z misją ratunkową

  Film miał bardzo ważne przesłanie, które mówi że nie ważne czy jesteś mały, wielki, kosmaty czy zupełnie bezwłosy, jeśli masz odwagę, fantazję i jesteś trochę zwariowany, możesz dokonać wielkich rzeczy i przeżyć niesamowitą przygodę.

  Drugim punktem naszej wycieczki była integracja uczniów poprzez wspólne zabawy w sali zabaw Smykolandia.Zabawa była bardzo udana, dzieci zachwycone, wspomnienia zostaną na długo w pamięci.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Jesienny obrazek

  Uczniowie klasy 5 na lekcji techniki wykonali pracę pod tytułem „Jesienny obrazek”. Piątoklasiści wykazali się bardzo dobrymi zdolnościami manualnymi i pomysłowością w doborze materiałów. 

   

  Szkoła rysunku online

  Szkoła Rysunku Postaci ONLINE ma przyjemność zaprosić na lekcje artystycznie utalentowanych uczniów!

  Są to nowoczesne, pozalekcyjne zajęcia ONLINE  z RYSUNKU, DESIGNU i KONSTRUKCJI POSTACI w 3D. Bardzo przydatna wiedza w najnowszych zawodach jak: DESIGNER, GRAFIK, PROJEKTANT GIER WIDEO czy ANIMATOR 2D/3D!

  Witam serdecznie.

  Nazywam się Anna Stabach, prowadzę Szkołę Rysunku Postaci ONLINE. Z uwagi na to, że w Waszej szkole uczą się osoby uzdolnione artystycznie i informatycznie, pragnę zaoferować im możliwość wzięcia udziału w zajęciach.

  MAMY JESZCZE WOLNE MIEJSCA! START ZAJĘĆ 6 PAŹDZIERNIKA!

    Wciąż rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju lekcje wśród nastolatków, ze względu na coraz większe zainteresowanie ANIMACJĄ, GRAFIKĄ, RYSUNKIEM KOMIKSOWYM oraz MANGĄ.

  Proszę o kontakt z osobą decyzyjną, w celu omówienie szczegółów i przesłania oferty dla ZAINTERESOWANYCH rozwojem rodziców oraz
  UTALENTOWANYCH UCZNIÓW.

    Życzę miłego dnia!

    Anna Stabach

  http://rysujemy.online/

   

  Poznajemy znaki drogowe

  Często droga zdobywania nowych wiadomości poprzez obserwację i działanie w środowisku wymaga wyjścia poza teren szkoły. Dzieci zwykle nie zdają sobie sprawy, że ta przyjemna forma zajęć jaką jest wycieczka jest również nauką i to nawet bardziej wartościową niż zajęcia w przedszkolnej sali. Na wycieczce dzieci uczą się, zdobywają wiadomości i umiejętności w sposób łatwy i przyjemny dla nich. Poprzez tę formę aktywności zaznajamiamy uczniów z najbliższym środowiskiem, a zwiedzanie, doświadczanie „na żywo’ pogłębia i poszerza wiadomości z różnych dziedzin.

  Ostatnio przedszkolaki i uczniowie uczęszczający na świetlicę wybrali się na wycieczkę w okolicę szkoły, celem zaznajomienia się z zasadami ruchu drogowego. Dzieci obserwowały ruch drogowy oraz doskonaliły umiejętność przechodzenia przez jezdnię. Dzieci szukały znaków drogowych i zgłębiały wiedzę na ich temat. Po powrocie do sali dzieci wykonały sygnalizatory świetlne i własne znaki drogowe z zakrętek, plasteliny, patyczków „żywo” dyskutując i dzieląc się wrażeniami z wycieczki.

   

  Próbna ewakuacja

  Dnia 24.09 o godz 11.40 w szkole podstawowej nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły usłyszeli alarm ewakuacyjny. Wszyscy, którzy przebywali w tym czasie w budynku, musieli go niezwłocznie opuścić. Akcję nadzorowała Straż Pożarna, która bardzo szybko dotarła na miejsce po zawiadomieniu o pożarze. Wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie oczekiwano na informacje o przyczynie pożaru. Na szczęście okazało się, że jest to tylko próbna ewakuacja. Pani Dyrektor zorganizowała przeprowadzenie takiej akcji, żeby przećwiczyć zasady postępowania w sytuacji pożaru. Po ewakuacji najmłodsi uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć wóz strażacki i dowiedzieć się jak wygląda praca strażaka.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA „W NASZEJ SZKOLE”

  W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Sprzątanie Świata  z okazji Dnia Ziemi”. Uczniowie otrzymali gumowe rękawiczki i worki na śmieci a następnie wyruszyli aby sprzątać okolice szkoły i teren naszej wsi. Celem nadrzędnym akcji szkolnej było ukształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu z zaangażowaniem i z wielkim przejęciem.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Apel z okazji beatyfikacji bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

  W dniu 20 września w naszej szkole odbyła się akademia poświęcona bł. Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Kardynał Wyszyński został ogłoszony błogosławionym 12 września w Bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie. Uczniowie klas starszych przybliżyli postać błogosławionego Prymasa oraz jego życiowy dekalog.  Prymas Tysiąclecia był człowiekiem, który wskazał konkretne sposoby przekształcania wiary w miłość na uczynki dnia codziennego. Warto wcielić w  nasze życie te zasady. aby każdy dzień z drugim człowiekiem przybliżał nas do Boga.            

  Rozmawiaj z każdym językiem miłości.

  Nie podnoś głosu.

  Nie przeklinaj.

  Nie rób przykrości.

  Nie wyciskaj łez.

  Uspokajaj i okazuj dobroć.

   

  01.09.2021 Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego 2021/2022

   

  Po dwóch miesiącach beztroski powróciliśmy dziś do szkoły by uroczyście rozpocząć nowy Rok Szkolny 2021/2022. Wszyscy odświętnie ubrani, radośni i pełni zapału do nauki i pracy wysłuchaliśmy krótkiego przedstawienia przygotowanego przez uczniów naszej szkoły:

  Magdalenę Pawłowską, Grzegorza Pawłowskiego, Szymona Gwiżdża, Aleksandra Gwiżdża, Annę Kołodziej, Paulinę Bednarek, Dawida Orzechowskiego, Patryka Kołodzieja, Bartłomieja Olchawę.

  Dzięki ich występowi mogliśmy nie tylko oficjalnie pożegnać wakacje i przywitać szkołę, ale także uczcić 82 rocznicę wybuchu II wojny światowej.

  Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, która przypomniała o naszych obowiązkach i zaprosiła na spotkanie z wychowawcami.

  Wszystkim Uczniom życzymy, aby ten rok szkolny wypełniała radość odkrywania i doświadczania świata. Wyznaczajcie sobie nowe cele i pracujcie zawsze na miarę swoich sił i możliwości!

  Pracownikom naszej szkoły życzymy energii, motywacji, pasji i satysfakcji z wykonywanej pracy!

  A Wam Szanowni Rodzice, życzymy uciechy i dumy z osiągnięć Waszych dzieci. Niech szkoła będzie miejscem, w którym lubią przebywać, gdzie odnajdują przyjaciół i mogą być sobą!

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

   

  ROK SZKOLNY 2020/2021

  Przedstawienie "RZEPKA" w przedszkolu "BAJKA"

  Uczniowie naszej szkoły pracowicie zakończyli rok szkolny. W czerwcu wcielili się w role i przygotowali uwspółcześnioną wersję  ”Rzepki” Juliana Tuwima. Bawili się przy tym doskonale. Na początku wakacji udało się nawet pojechać z przedstawieniem do dzieci z Przedszkola Bajka w Tęgoborzy.

  „Rzepka” Julian Tuwim

  Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
  Chodził te rzepkę oglądać co dzień.
  Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
  Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!
  Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę,
  Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!

  Zawołał dziadek na pomoc babcię:
  "Ja złapię rzepkę, ty za mnie złap się!"
  I biedny dziadek z babcią niebogą
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!

  Przyleciał wnuczek, babci się złapał,
  Poci się, stęka, aż się zasapał!
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Zawołał wnuczek szczeniaczka Mruczka,
  Przyleciał Mruczek i ciągnie wnuczka!
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Na kurkę czyhał kotek w ukryciu,
  Zaszczekał Mruczek: "Pomóż nam, Kiciu!"
  Kicia za Mruczka,
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Więc woła Kicia kurkę z podwórka,
  Wnet przyleciała usłużna kurka.
  Kurka za Kicię,
  Kicia za Mruczka,
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Szła sobie gąska ścieżynką wąską,
  Krzyknęła kurka: "Chodź no tu gąsko!"
  Gąska za kurkę,
  Kurka za Kicię,
  Kicia za Mruczka,
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Leciał wysoko bocian-długonos,
  "Fruńże tu, boćku, do nas na pomoc!"
  Bociek za gąskę,
  Gąska za kurkę,
  Kurka za Kicię,
  Kicia za Mruczka,
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
  Pocą się, sapią, stękają srogo,
  Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!

  Skakała drogą zielona żabka,
  Złapała boćka - rzadka to gratka!
  Żabka za boćka,
  Bociek za gąskę,
  Gąska za kurkę,
  Kurka za Kicię,
  Kicia za Mruczka,
  Mruczek za wnuczka,
  Wnuczek za babcię,
  Babcia za dziadka,
  Dziadek za rzepkę,
  A na przyczepkę
  Kawka za żabkę
  Bo na tę rzepkę
  Też miała chrapkę.

  Tak się zawzięli, Tak się nadęli,
  Ze nagle rzepkę
  Trrrach!! - wyciągnęli!
  Aż wstyd powiedzieć,
  Co było dalej!
  Wszyscy na siebie
  Poupadali:
  Rzepka na dziadka,
  Dziadek na babcię,
  Babcia na wnuczka,
  Wnuczek na Mruczka,
  Mruczek na Kicię,
  Kicia na kurkę,
  Kurka na gąskę,
  Gąska na boćka,
  Bociek na żabkę,
  Żabka na kawkę
  I na ostatku
  Kawka na trawkę.

   

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

  Dnia 25.06.21 uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021. W szkole zgromadzili się wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz szanowni goście Pani Dyrektor Bożena Wrona i Pani Stanisława Zelek. Uczniowie z kl. VIII i VII, wraz z Panią Agatą Zielińską i Panią Magdaleną Katrą-Studzińską, zaprezentowali piękną, pełną wzruszeń akademię wspominając miniony czas w naszej szkole. Absolwenci podziękowali nauczycielom za przekazywanie wiedzy i wspieranie ich w trudnych chwilach. Zapewnili, że zawsze będą wracać do wspomnień z lat szkolnych z wielkim sentymentem. Następnie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za ciężki rok pracy i wręczyła nagrody najlepszym uczniom:

  Lp. Imię i nazwisko ucznia Klasa Średnia
  1 Kacper Lipiński VII 5,21
  2 Oliwia Dziedzic VI 5,17
  3 Bartłomiej Olchawa VI 5,17
  4 Dawid Lipiński IV 5,09
  5 Justyna Orzechowska IV 5,00
  6 Jakub Pajor V 5,00
  7 Julia Firlej VI 4,83
  8 Szymon Gwiżdż VI 4,75
  9 Aneta Rębilas IV 4,75

   

  Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem

   

  Lp. Imię i nazwisko ucznia Średnia
  1 Jakub Rosiek 5,06
  2 Dawid Filipek 4,89
  3 Dominik Rosiek 4,78

   

  Najlepsi czytelnicy roku 2020/2021

  Justyna Orzechowska - kl IV

  Magdalena Jarosz - kl III

  Najmłodsi uczniowie również dostali upominki za duże postępy w nauce. Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek dla absolwentów, ich rodziców i nauczycieli. Przy wspólnym stole wszyscy przypominali sobie te najpiękniejsze momenty spędzone w szkole. Pożegnań i łez nie było końca.

  Życzymy naszym drogim absolwentom, aby odnaleźli swoje drogi życiowe,

  śmiało dążyli do wyznaczonych celów i nigdy się nie poddawali!

  "Wszystkie nasze marzenia mogą stać się rzeczywistością, jeśli mamy odwagę je realizować"

  Walt Disney

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Wycieczka do Nowego Sącza

  23.06 uczniowie ze starszych klas udali się na wycieczkę do Nowego Sącza. Najpierw spędzili niezapomniane chwile w lokalu LASERSHOT, gdzie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami strzeleckimi, resztę wycieczki uczniowie gimnastykowali się w parku trampolin.

  [ngg src="galleries" ids="60" display="basic_thumbnail"]

   

  Matematyk roku 2020/2021

  Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2020/2021 tytuł NAJLEPSZYCH MATEMATYKÓW w naszej szkole otrzymali:

  Dawid Lipiński - kl IV

  i

  Justyna Orzechowska - kl IV

  Uczniowie dostali dyplomy pochwalne oraz nagrody od Pani Marii Firlej za swoją ciężką, całoroczną pracę i bardzo wysokie wyniki w nauce matematyki.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  [ngg src="galleries" ids="56" display="basic_thumbnail"]

  Wyniki szkolnego konkursu z języka angielskiego

  Dnia 17.06 odbył się szkolny konkurs z języka angielskiego "English master" zorganizowany przez Panią Agnieszkę Wronę. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w zakresie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych. Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:

  I miejsce: Kacper Olchawa - kl IV

  II miejsce: Szymon Gwiżdż- kl VI i Jakub Rosiek- kl VIII

  III miejsce: Bartłomiej Olchawa - kl VI

  Gratulujemy również pozostałym uczestnikom zdobycia wysokiej punktacji (Magdalena Pawłowska, Oliwia Dziedzic, Aneta Rębilas, Dawid Lipiński i Justyna Orzechowska).

  [ngg src="galleries" ids="54" display="basic_thumbnail"]

   

  Straż pożarna w naszej szkole

  21.06.2021r w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tęgoborzy.  Strażacy, w ramach projektu "Program Równać Szanse",  zapoznali dzieci z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną i z zasadami bezpiecznego zachowania się podczas wakacji. Goście zademonstrowali jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym (resuscytacja krążeniowo-oddechowa, opatrywanie ran, układanie ciała w bezpiecznej pozycji, itd).

  Dziękujemy serdecznie strażakom i zapraszamy w następnym roku szkolnym :)

  [ngg src="galleries" ids="55" display="basic_thumbnail"]

  Wycieczka do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach

  W poniedziałek wybraliśmy się na szkolną integracyjną wycieczkę do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Grupy fantazyjnie ukształtowanych form skalnych, tworzących przysłowiowe „miasto zamienione w kamień”. Od Czarownicy do Wąwozu Czarownic to najpopularniejsza trasa zwiedzania z przewodnikiem wszystkich wychodni Skamieniałego Miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od skałki Czarownica - według jednej z legend to kobieta, która została zamieniona w skałę za złorzeczenie księdzu spieszącemu z Najświętszym Sakramentem do chorego. Następnie ruszyliśmy w górę, szlak prowadzi wyłożoną kamieniem drogą do jedynego miejsca w rezerwacie, gdzie istnieje możliwość rozpalenia ogniska. Trochę dalej dochodzimy do Warowni Dolnej i Górnej. Dalej wyobraźnia podpowiada nam nazwy kolejnych skał. Rozpoznajemy bez problemu skały „Orzeł”, „Pianino”, „Pieczarki”, „Żółw”, „Piekiełko” i „Borsuk”. Napotykamy dalej kolejno niewielkie „Baranki” i ostro zakończone „Piramidy” – oberwane fragmenty większej skały zamykającej „Lisi Wąwóz”. Aby zwiedzanie nie było nudne dla uczestników wycieczki przewodnik przygotował zagadki, rebusy, krzyżówki, gry a wszystko to oczywiście z nagrodami. Po zwiedzeniu „Skamieniałego Miasta” udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. Oglądaliśmy ciekawe ekspozycje fauny i flory eksponowanych dzięki multimediom. Mogliśmy posłuchać odgłosu zwierząt i popłynąć łodzią podwodną wzdłuż rzeki Białej poznając jej ekosystem. Muzeum w Ciężkowicach to jedno z najbardziej interesujących muzeów przyrodniczych w Polsce. Warto zobaczyć tę atrakcję turystyczno – edukacyjną naszej najbliższej okolicy.

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  DZIEŃ DZIECKA

  Dzień Dziecka w naszej szkole.
  W tym roku Dzień Dziecka obchodziliśmy w naszej szkole 2 czerwca. Dzień ten połączyliśmy z podsumowaniem projektu "Inspiracje ze śliwką", który realizowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Przygotowanie do tego Święta rozpoczęły się już dużo wcześniej. Uczniowie wspólnie z Paniami z Koła Gospodyń przygotowywały pierogi z produktami lokalnymi. Młodsze dzieci miały okazję uczestniczyły w warsztatach cukierniczych a starsi krok po kroku poznawali recepturę na wspaniałe ciasto drożdżowe i je piekli.
  Dzień Dziecka rozpoczęliśmy od rozgimnastykowania naszego ciała poprzez udział w Zumbie prowadzonej przez Panią Ewę Janisz. Następnie młodsze dzieci udały się do klas gdzie aby trochę ochłonąć wykonały prace plastyczne związane ze śliwką - naszą bohaterką kulinarną dzisiejszego dnia. Starsi uczniowie wzięli udział w konkursie matematycznym. Najlepsze wyniki w tym konkursie uzyskali Justyna Orzechowska 20p, Dawid Lipiński 20p, Julia Firlej 18p, Dawid Filipek 16p. Dzieci wzięły również udział w konkursie polonistycznym, którego celem było utworzenie krótkiej rymowanki o bohaterce kulinarnej naszego dnia. Uczniowie stworzyli naprawdę bardzo ciekawe i pełne humoru wersy. Wszyscy młodzi poeci zostali wyróżnieni w tych zmaganiach.
  Ponieważ zbliżała przerwa śniadaniowa i wszyscy czuli już głód udaliśmy się na poczęstunek, który przygotowała Rada Rodziców i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Po posileniu się, wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym gdzie odbyły się zmagania sportowe o tytuł "Mistrza Klasy". Najlepszymi sportowcami poszczególnych klas zostali: klasa I - Natalia Pawłowska, klasa III - Magdalena Jarosz, klasa IV - Justyna Orzechowska, klasa V- Grzegorz Pawłowski, klasa VI - Bartek Olchawa, klasa VII - Kacper Goryl, klasa VIII - Łukasz Rosiek.
  W tym dniu nie brakowało wspólnych zabaw, śmiechu, żartów i oczywiście lodów "Ekipa" :) Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mamom za przygotowanie i włączenie się w organizację tego dnia.

  ZUMBA - filmik:

  https://youtu.be/-j_DEUcycas

  Zdjęcia można obejrzeć w galerii :)

  Dzień MAMY I TATY

  Dziś na tej scenie witamy Was

  Kochani Rodzice to dla Was ten czas

  Z okazji Dnia Mamy, z okazji Dnia Taty

  Przedstawić chcemy cudowne klimaty

   

  Dziś wszystkie wiersze, tańce piosenki

  Rodzinnie ciepłe mają wydźwięki

  Więc się rozsiądźcie, chusteczki wyjmujcie

  Na mnóstwo wzruszeń się przygotujcie.

  LINK DO PRZEDSTAWIENIA

  https://youtu.be/dhpnOVld9eY

  Pamiętajcie drogie mamy o tym, że jedna szczęśliwa mama jest lepszą nauczycielką, niż sto książek o wychowaniu. Natomiast „żadne dziecko, nie jest aż tak grzeczne, żeby mama nie cieszyła się, kiedy ono w końcu zasypia”.

   

  Drodzy Rodzice zapraszamy Was teraz do wspólnej zabawy i rozpoznania swoich portretów. Życzymy powodzenia😊

  wychowawcy klas młodszych

   

  Wyniki konkursu z języka angielskiego "FORGET-ME-NOT"

  22 kwietnia uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z języka angielskiego "Forget me not".

  Z przyjemnością ogłaszamy wyniki:

  I miejsce: Jakub Rosiek

  II miejsce: Kacper Olchawa

  III miejsce: Oliwia Dziedzic

  Do konkursu przystąpili również: Dawid Lipiński, Justyna Orzechowska,  Aleksander Gwiżdż, Szymon Gwiżdż, Patrycja Jarosz, Bartosz Olchawa, Kacper Lipiński. Każdy uczestnik otrzyma dyplom i drobny upominek a wyróżnieni uczniowie nagrodę rzeczową. GRATULUJEMY!!!

  230 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

  Dnia 30.04.2021 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Odbyła się ona zdalnie . Zgromadzili przed komputerami uczniowie ubrani na galowo odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wyznaczeni uczniowie przedstawili krótko historię podpisania dokumentu Konstytucji 3 maja. Na zakończenie uroczystości wszyscy obejrzeli dokumentalny film „Konstytucja 3 Maja – historia prosto z Zamku”. Dziękujemy wszystkim za udział w upamiętnieniu tej ważnej dla Polski rocznicy.

   

  XIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny

  Motywem przewodnim XIII Ogólnopolski Tygodnia Biblijnego były słowa: „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35). Przedmiotem lektury Piątego Narodowy Dnia Czytania Pisma Świętego była Ewangelia według św. Marka. Celem tego wydarzenia jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. Nasi uczniowie również włączyli się w uroczyste czytanie Pisma Świętego. W dniu 26 kwietnia o godz.18.00 zgromadzili się online, aby czytać fragmenty Ewangelii według św. Marka. Pismo Święte jest ważną księgą w życiu każdego chrześcijanina i często powinniśmy po nie sięgać .Obecnie teksty biblijne można zainstalować w telefonie w formie różnych aplikacji. W ten sposób można mieć biblię cały czas przy sobie i czytać ją w np. w drodze do pracy, w podróży lub wtedy, gdy mamy wolną chwilę. Choćby krótki fragment, kilka wersetów, a potem przeczytane fragmenty wprowadzać w codzienne życie. Dziękujemy uczniom z kl. IV –VIII za wspólne czytanie Pisma Świętego i zachęcamy do codziennego rozważania słów Ewangelii i innych ksiąg zawartych w Biblii.

   

  22 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI - KONKURS!

  22 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI PDF-1-1

   

  Eliminacje do Rejonowego Konkursu Recytatorskiego w Lipiu

  Dnia 12 kwietnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do Rejonowego Konkursu Recytatorskiego w Lipiu. W związku z istniejącą sytuacją odbyły się one online. Wzięło w nich udział 13 osób z klas I-VIII. Po długich naradach komisja zdecydowała o tym,że naszą szkołę będą reprezentować:
  I kategoria kl.I-IV
  Emilia Gwiżdż i Justyna Orzechowska
  II kategoria kl. V-VIII
  Oliwia Dziedzic i Paulina Bednarek
  Dziękujemy wszystkim pozostałym uczestnikom: Natalii Pawłowskiej, Magdalenie Jarosz, Dawidowi Lipińskiemu, Anecie Rębilas, Aleksandrowi Gwiżdżowi, Szymonowi Gwiżdżowi, Magdalenie Pawłowskiej, Kacprowi Lipińskiemu, Jakubowi Rośkowi.
  Trzymamy kciuki za nasze reprezentantki!