•  

    

    

   Biblioteka szkolna - Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Doruchowie

    

    

   PONIEDZIAŁEK   

   7.15 - 8.00

   8.45 - 10.45

   WTOREK            

   10.25 - 11.40

    

    

   Regulamin pracy biblioteki szkolnej

   Celem działalności biblioteki szkolnej jest:

   1. Wypożyczanie książek, czasopism, materiałów dydaktycznych.
   2. Gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie informacji – pełnienie roli szkolnego centrum informacji.
   3. Prowadzenie zajęć bibliotecznych rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną, indywidualne zainteresowania uczniów, promujące czytelnictwo.
   4. Przygotowanie uczniów do samodzielnego wyszukiwania informacji, samokształcenia oraz korzystania z różnego rodzaju zbiorów na dalszych etapach edukacji.
   5. Rozwijanie kreatywności uczniów.
   6. Kształcenie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną
   7. Wspieranie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
   8. Rozwijanie współpracy z uczniami, nauczycielami, rodzicami i innymi bibliotekami szkolnymi i publicznymi w najbliższej okolicy.

    Zbiory biblioteczne

    Biblioteka gromadzi:

   • wydawnictwa informacyjne,
   • podręczniki
   • lektury obowiązkowe i uzupełniające,
   • beletrystykę pozalekturową,
   • literaturę naukową i popularnonaukową zgodnie z potrzebami szkoły, wydawnictwa związane z regionem.

   Zasady korzystania z biblioteki

   1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. 
   2. Wypożyczać książki wolno tylko na swoje nazwisko.
   3. Dokonując zwrotów książek należy podać swoje nazwisko, imię i klasę.
   4. Wypożyczeń dla nauczycieli dokonuje się indywidualnie w godzinach pracy biblioteki.
   5. Ze zbioru podręcznego uczniowie korzystają wyłącznie na miejscu.
   6. Książki, materiały z tego zbioru mogą być wypożyczane nauczycielom na lekcje. Część księgozbioru można przekazać do użytku w pracowniach przedmiotowych. Wówczas odpowiedzialność materialna za zbiór spoczywa na nauczycielu przedmiotu.
   7. W celu umożliwienia rodzicom korzystania ze zbiorów bibliotecznych, biblioteka jest czynna podczas zebrań dla rodziców.
   8. Maksymalny czas wypożyczeń książki to 2 tygodnie. Za zgodą nauczyciela bibliotekarza można go wydłużyć / z wyjątkiem lektur/ na kolejny okres.
   9. Uczeń może posiadać na swoim koncie jedynie 4 książki. W wyjątkowych sytuacjach o większej ilości książek decyduje nauczyciel-bibliotekarz.
   10. Uczeń przygotowujący się do konkursów ma prawo do wypożyczenia większej ilości książek jednorazowo.
   11. Uczeń, który ma nieoddaną w terminie książkę, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
   12. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
   13. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy wypożyczoną książkę zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub innej wskazanej przez nauczyciela-bibliotekarza.
   14. Nie wolno samemu brać książek z księgozbioru podręcznego.
   15. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.
   16. Nauczyciel bibliotekarz organizując działania współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Łososinie Dolnej oraz w Tęgoborzy
   17. Każdy czytelnik zobowiązany jest do zaznajomienia się z niniejszym regulaminem i do bezwzględnego przestrzegania go.

   Na terenie biblioteki obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków, picia napojów oraz korzystania z telefonów komórkowych.

    

   Bibliotekarz szkolny: Agata Zielińska

    

   BIBLIOTEKA POLECA 02.06.2020r.

   Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

   BIBLIOTEKA POLECA 29.05.2020r.

   Dzień Dziecka

   BIBLIOTEKA POLECA 27.05.2020r.

   Biblioteki mobilne

   BIBLIOTEKA POLECA 26.05.2020r.

   Kilka porad jak się uczyć!

   BIBLIOTEKA POLECA 22.05.2020r.

   22 maja Światowy Dzień Zwierząt

   BIBLIOTEKA POLECA 21.05.2020r.

   Wirtualne Targi Książki

   BIBLIOTEKA POLECA 20.05.2020r.

   Biblioteki mobilne

   BIBLIOTEKA POLECA 19.05.2020r.

   Trochę nietypowe biblioteki.

   BIBLIOTEKA POLECA 18.05.2020r.

   Muzea zapraszają.

   BIBLIOTEKA POLECA 14.05.2020r.

   Muzeum w Wadowicach on- line.

   BIBLIOTEKA POLECA 13.05.2020r.

   W hołdzie książkom...

   BIBLIOTEKA POLECA 12.05.2020r.

   Kartka z kalendarza.... Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

   BIBLIOTEKA POLECA 08.05.2020r.

   Czy język polski jest trudny dla obcokrajowców?

   BIBLIOTEKA POLECA 06.05.2020r.

   Dzień Europy

   BIBLIOTEKA POLECA 29.04.2020r.

   Relaks z Quizem literackim

   BIBLIOTEKA  POLECA 28.04.2020r.

   Czy warto czytać komiksy?

   Niektórzy konserwatywni miłośnicy książek nie cenią komiksów jako wartościowej literatury. Dużo obrazków, mało tekstu. Jednak to właśnie dzięki kolorowym obrazkom komiksy są tak lubiane przez najmłodszych! Obecnie mają swoich miłośników w każdej grupie wiekowej.

   Trochę historii

   • W XIX wieku komiksy funkcjonują jako śmieszne opowieści obrazkowe. To właśnie wtedy publikowano krótkie i zabawne historyjki w odcinkach. Zakłada się, że właśnie dzięki komediowemu charakterowi zyskały swoją nazwę (od ang. comic ‘komiczny’), choć początkowo we Francji nazywano je historiami obrazkowymi (histoires en images), a w Wielkiej Brytanii i USA − przygodami (adventures)
   • W XX wieku komiksy nabrały charakterystycznego wyglądu: były krótkie i składały się z kilku obrazków w formie paska, z tekstem wpisanym w typowe dla gatunku dymki. Tworzono je jedynie w czarno-białej kolorystyce, dopiero w połowie XX wieku pojawiły się dodatkowe barwy.
   • Początkowo te zabawne historyjki kierowane były głównie do dorosłych, dziś komiksy mają rzeszę fanów również wśród najmłodszych czytelników. Więcej na:  https://dziecisawazne.pl
   • Pierwsze polskie komiksy ukazały się w naszym kraju po odzyskaniu niepodległości, a ich popularność wzrosła w okresie międzywojennym.

   Koziołek Matołek- to jedna z najgłośniejszych bajkowych postaci dwudziestolecia międzywojennego. Została stworzona w 1933 roku przez Kornela Makuszyńskiego (tekst) i Mariana Walentynowicza (kolorowe rysunki). Książeczka była jednym z pierwszych w Polsce – a z czasem stała się i najpopularniejszym komiksem dla dzieci. Koziołek Matołek wszystkie głupstwa popełnia z wdziękiem, ma młodzieńczą ciekawość świata i dziecięcą wrażliwość.

   Czy wiecie, że... w PRL Koziołek Matołek był na cenzurowanym. Bajki o koziołku uważane były za szkodliwe.

   • Najdłużej ukazującą się polską serią komiksową jest  "Tytus, Romek i A’ Tomek"  Henryka Jerzego Chmielewskiego wydawaną od roku 1957 do dziś, co czyni ją rekordzistką na polskim rynku wydawniczym! Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel jest autorem historii o dwójce przyjaciół z harcerstwa - Romku i A'Tomku i małpie - Tytusie de Zoo. Bohaterowie w każdym tomie komiksu podróżują do innych miejsc, a scenki humorystyczne z ich udziałem przemycają wiedzę z zakresu geografii, historii czy przyrody. 
   • Czy wiecie, że...2009 rok oznaczał dla Papcia Chmiela wyróżnienie w postaci trzech znaczków pocztowych z wizerunkami Tytusa, Romka i A'Tomka. Seria została wprowadzona do obiegu. W tym samym roku  Henryk Chmielewski namalował mural w Muzeum Powstania Warszawskiego.

   Kto wymyślił komiks i czy jest on dziedziną sztuki? Czy komiks to tekst literacki? Czy w komiksach czai się coś więcej, niż tylko panie i panowie w kolorowych trykotach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule:                                                           

     "Dlaczego warto czytać komiksy?"

    A może zainteresuje Was przepis na komiks? Jeśli tak, zachęcamy do obejrzenia filmu:

                           https://www.youtube.com/watch?v=D-O21w3CuLA&feature=youtu.be

                                                                                                             POLECAM: Agata Zielińska :)

   23 kwietnia 2020r.

   Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23 kwietnia każdy czytelnik powinien hucznie obchodzić swoje święto!

   Historia w pigułce -  tutaj

   Źródło: https://www.gandalf.com.pl

   Zachęcam wszystkich którzy lubią czytać książki, by podzielili się z innymi swoimi fascynacjami książkowymi. A osoby, które nie czytają zbyt wiele namawiam do tego, by poprosiły swoich  "czytających" znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki.

    

   20.04.2020r.

   Wynalazki w historii ludzkości

   Niektóre z odkryć były tak przełomowe, że zrewolucjonizowały świat, wpływając na następne pokolenia aż po dzień dzisiejszy. Nie wszystkie w pozytywny sposób. Oto kilka ważnych wynalazków, bez których teraźniejszość wyglądałaby zupełnie inaczej.

   PISMO I DRUK

   • Pismo i druk stanowią fundament naszej cywilizacji - zaraz po mowie. Są jedną z podstaw komunikacji, która pozwoliła przekazać mądrość przodków następnym pokoleniom. Wynalezienie druku przyczyniło się do udostępnienia owej mądrości na masową skalę. Nawet w dobie internetu wciąż korzystamy z tego dorobku. Wynalazek pisma ma swoje korzenie w prehistorycznej ikonografii obrazkowej. Za początek istnienia ruchomej czcionki (i tym samym druku) podaje się 1450 rok. Ojcem druku jest Johannes Gutenberg.

   PAPIER

   • Uważany za chiński wynalazek z początku II wieku n.e. (z roku 105). Wówczas to urzędnik państwowy Ts'ai Lun zmieszał miąższ z kory morwy, konopi, szmat i sieci rybnych, który po uformowaniu z nich arkuszy i wysuszeniu nadawał się do pisania.

   PIENIĄDZ

   • To jedyny wytwór człowieka, który można zamienić praktycznie na dowolną inną rzecz na świecie. Mimo, że obecnie staje się coraz bardziej wirtualny, bez niego nie istniałaby dzisiejsza gospodarka. Twórcami monet byli prawdopodobnie Fenicjanie. Drobne krążki wykonywane ze stopów metali zastąpiły w VII wieku p.n.e. wymianę towarów i usług.

   MASZYNA PAROWA

   • Maszyna parowa dała początek rewolucji przemysłowej, która kompletnie zmieniła realia naszego życia. Od tej pory siła mięśni została zastąpiona mechaniczną, co znacząco wpłynęło na prędkość oraz koszty procesu produkcji. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.

    

   KOŁO

   • Jest to jeden z ważniejszych wynalazków w historii ludzkości, który dał podwaliny pod transport, budownictwo, naukę oraz wiele innych dziedzin. Koło można śmiało nazwać fundamentem nowoczesnej techniki. Moment jego wynalezienia (połowa IV tysiąclecia p.n.e., Mezopotamia), jest elementem rewolucji neolitycznej, uznawanej się za koniec prehistorii i początek nowej epoki

   ZEGARY

   • Znano je już w starożytności, ale nie wyglądały one tak jak teraz. Początkowo do określenia czasu wykorzystywano słońce i cienie rzucane przez różne przedmioty. Były to tzw. zegary słoneczne.
   • Upływający czas odmierzano też za pomocą zegarów wodnych, nazywanych klepsydrami (używano też klepsydr piaskowych).
   • W XV wieku pojawiły się zegary mechaniczne,w których wykorzystywano siłę nakręconej sprężyny. Takie zegary instalowano na wieżach ratuszowych i kościelnych.
   • Od 1600 roku zaczęto wytwarzać zegarki kieszonkowe, można je uznać za przodków dzisiejszych zegarków ręcznych.
   • Dziś używa się głównie nie wymagających nakręcania zegarków elektronicznych.

   PRANIE - PRALKA

   • 2000 lat p.n.e. Egipcjanie stosują już kijanki do prania
   • XVIII wiek: wynalezienie drewnianej tary do prania; pojawiają się pierwsze drewniane maszyny do prania
   • XIX wiek: opatentowanie cynkowanej tary; opatentowanie ręcznej pralki bębnowej
   • 1900 stworzenie pralki elektrycznej
   • 1937 wynalezienie programowanej pralki automatycznej

   XIX wiek

   ODKRYCIE ASEPTYKI

   • 1861 rok – niemiecki lekarz Ignaz Semmelweis stał się pionierem skutecznego odkażania narzędzi, pomieszczeń, skóry, błon śluzowych oraz ran, co znalazło zastosowanie w położnictwie i chirurgii. Początkowo mało kto wierzył jego teorii o konieczności dezynfekcji rąk i narzędzi chirurgicznych przed operacją. Nie znano wówczas mechanizmów zakażeń wirusowych i bakteryjnych.
   • Dopiero w 1877 roku, już po śmierci Semmelweisa, brytyjski lekarz Joseph Lister zalecił chirurgom dokładne mycie rąk i narzędzi przed operacjami, tym samym wprowadzając do świata medycyny aseptykę.

   BATERIA ELEKTRYCZNA

   • 1880 rok – jej opracowanie zawdzięczamy włoskiemu fizykowi Alessandrowi Volcie. Elektrycznością zainteresował się już w wieku 8 lat, a jego hobby z czasem przerodziło się w pasję na całe życie.

   DYNAMIT

   • 1873 rok – ten materiał wybuchowy wynaleziony został przez naukowca Alfreda Nobla. Wymieszanie gliceryny i ziemi okrzemkowej w określonych proporcjach było dziełem przypadku.

   TELEFON

   • Wynalazek, dzięki któremu jesteśmy w stanie komunikować się na odległość za pośrednictwem głosu, jest zdecydowanie jednym z najbardziej przełomowych. Dziś oczywiście został rozwinięty o kolejny etap - telefonię komórkową - co kompletnie zrewolucjonizowało nasz sposób życia. Za wynalazcę telefonu uznaje się Alexandra Grahama Bella (to on opatentował wynalazek w 1876 roku), choć tak naprawdę koncepcja narodziła się kilka lat wcześniej.

   ŻARÓWKA

   • Do XIX wieku ludzkość żyła w ciemności. No, może niezupełnie - wieczory spędzano najpierw przy świetle świec, następnie lamp naftowych. Dzięki wynalezieniu lampy żarowej zaczęliśmy prowadzić nocny tryb życia, zaś nasz cykl dobowy przestał być definiowany wschodami i zachodami słońca. Za datę wynalezienia żarówki uznaje się moment zgłoszenia patentu przez Thomasa Edisona, czyli 1879 rok.

   KOMPUTER

   • Jest to zdecydowanie najważniejszy wynalazek dla współczesnego nam świata, który zastąpił wiele wcześniejszych technologii i urządzeń. Obecnie komputery sterują praktycznie wszystkim - niestety często także naszym życiem. Za początki komputera uznaje się XIX wiek, kiedy to Anglik - Charles Babbage - stworzył analityczną maszynę obliczeniową.

   XX wiek

   SAMOLOT

   • 1903 rok – pierwszymi konstruktorami maszyny szybującej w przestworzach byli bracia Wright.

   ODKURZACZ ELEKTRYCZNY

   • 1908 rok – wprowadzony na rynek przez amerykańską firmę Hoover.

   KAMERA

   • 1924 rok – opracowana przez niemieckiego konstruktora  Oskara Barnacka.

   PENICYLINA

   • 1928 rok - wynalezienie penicyliny było przełomowym odkryciem  w medycynie. Dzięki niemu średnia długość życia przeciętnego mieszkańca ziemi znacząco wzrosła. Odkryta przypadkowo przez szkockiego lekarza i bakteriologia Aleksandra Fleminga. Podczas prac porządkowych badacz zauważył na jednej z szalek narośl         w kolorze niebieskim, która była zabójcza dla bakterii.

   MIKROSKOP ELEKTRONOWY

   • 1931 rok – był dziełem niemieckich naukowców Ernsta Ruska        oraz Maksa Knolla. Dzięki temu urządzeniu naukowcy zyskali możliwość prowadzenia obserwacji i badań w skali mikro.

   KOMPUTERY OSOBISTE

   • 1977 rok – pierwsze komputery domowe pojawiły się w sprzedaży  na rynku amerykańskim.

   Źródło:

   BIBLIOTEKA -NAUCZANIE ZDALNE

   Zabawa dla młodszych uczniów.

   Kim jest ta postać?
   https://wordwall.net/pl/resource/1321371/kim-jest-ta-posta%c4%87-

   Zachęcamy starsze klasy do chwili relaksu i nauki przez zabawę
   Rozpoznaj pisarza!  Zadanie interaktywne.

   https://wordwall.net/pl/resource/1307819/polski/pisarze-w-obrazkach

   POLECANE KSIĄŻKI I STRONY WWW:

   E-PODRĘCZNIKI

   LEKTURY.GOV.PL

    

  • brak danych