• Nasza szkoła mieści się w centrum wsi, położona jest na Równi /przysiółek/.

    Nazwa miejscowości pochodzi od nazwy osobowej „Stanek” – tak nazywał się właściciel ziemski, który mieszkał w okolicach dzisiejszych Wronowic, a do niego należały ziemie aż pod Górę Jaworz. Na terenie miejscowości Stańkowa było niegdyś bardzo dużo młynów. Ślady po nich do dzisiaj zachowały się w niektórych gospodarstwach. Podobno było ich około dziesięciu, a może i więcej. Pan Uryga  twierdzi, że pierwszy osadnik wsi miał swoje gospodarstwo na Woli i to od jego nazwiska pochodzi dzisiejsza nazwa. Na pewno zaczynało się na „S”, jednak nie pamięta, jak się nazywał.

    Na terenie naszej miejscowości znajduje się  wiele kapliczek. Najważniejsze z nich to KAPLICZKA  NA  GRANICY  I  KAPLICZKA  NA STRONI.

    Kapliczka na Granicy znajduje się na granicy miejscowości: Stańkowa i  Wronowice.

    Została wzniesiona w 1831 roku. Fundatorem był Kazimierz Garbacz, dowodem na to jest data i nazwisko fundatora wyryte na kamiennym bloku, na którym postawiona jest rzeźba. Zbudowano ją w związku z panującą niegdyś zarazą cholery. Na terenie wokół kapliczki pochowani byli umarli na tę chorobę. Kapliczka mieści cenne zabytki. Przed ołtarzem płaskorzeźba  postaci Marii Magdaleny wykonana przez Jakuba Garbacza. Na ołtarzu znajduje się rzeźba Pieta z 1830 roku Twórca –nieznany. Ponadto dwie stare rzeźby ludowe. We wnęce kamiennej znajduje się płaskorzeźba Jezusa w grobie. Ciekawe są obrazy malowane na płótnie: „Jezus ubiczowany ” i „Jezus ukrzyżowany”.

    Druga kapliczka na Stroni wzniesiona została jako wotum wdzięczności rodziny Staszaków, z których nikt nie zachorował na cholerę. Znajduje się w niej figurka św. Wojciecha.