Strona główna
JESIENNY PIKNIK
W dniu 4 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej w Stańkowej, która jest także siedzibą Koła Gospodyń Wiejskich Stańkowa, odbył się piknik pt. "Dary Lasu z KGW Stańkowa", zorganizowany w ramach konkursu "Natura od Kuchni". Celem wydarzenia było promowanie wykorzystania dziczyzny i płodów runa leśnego w codziennej kuchni, promocja Lasów Państwowych, prezentacja bogactwa żywności lasu, jej walorów leczniczych oraz edukacja na temat przyrody i gospodarki leśnej.
Impreza rozpoczęła się o godzinie 15:00 oficjalnym przywitaniem gości oraz krótką prezentacją konkursu i przygotowanych atrakcji. Przewodnicząca KGW Stańkowa serdecznie powitała wszystkich i zaprosiła do degustacji przygotowanych potraw oraz przetworów, w tym ciast i deserów przygotowanych z owoców lasu.
Na kolejnych stoiskach odbyła się prezentacja i degustacja różnorodnych przetworów, soków, syropów z lipy, czarnego bzu, kwiatu czarnego bzu, a także marynowanych grzybów w różnych postaciach i syropów z pokrzywy, malin leśnych oraz jeżyn. Doświadczony pszczelarz, Pan Józef Rosiek, zaprezentował miód, pyłek pszczoły, pierzgę, propolis oraz opowiedział o znaczeniu lasów dla pszczelarstwa, przekazując wiedzę na temat miodów leśnych i ich zastosowaniu.
Następnie dzieci wraz z nauczycielami uczestniczyły w warsztatach tworzenia plakatu z darów runa leśnego, który zawisł w głównej sali szkoły. Dzieci otrzymały słodkie upominki. KGW zorganizowało również wspólne gotowanie zupy grzybowej w kociołku przy ognisku.
Kolejnym etapem pikniku było degustowanie gulaszu z dziczyzny, przygotowanego przez Państwa Barbarę i Huberta Bednarków, którzy przekazali cenne informacje na temat przygotowywania dziczyzny, polowań oraz gospodarki leśnej. Państwo Bednarkowie prowadzą restaurację „Hubertówka pod Jaworzem,” gdzie specjalizują się w dziczyźnie, co sprawiło, że ich wiedza była niezwykle wartościowa.
Po wykładach dzieci miały okazję do zabawy z animatorkami. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna z udziałem lokalnego zespołu "Zakręceni", trwająca do godziny 22:00. Podczas trwania wydarzenia udostępniane były materiały promocyjne Lasów Państwowych.
Dziękujemy wszystkim za udział w pikniku oraz zaangażowanie w organizację tego wydarzenia, które przyczyniło się do integracji społeczności lokalnej oraz promocji wartości lasów i produktów leśnych.
31Autor zdjęć: Grzegorz Zabrzeński.
PAMIĘTAMY !
1 listopada to czas zadumy i pamięci o tych, którzy już od nas odeszli. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w ramach akcji "Szkoła Pamięta" pod opieką wychowawców, udały się na wycieczkę pod pomnik ku pamięci żołnierza Armii Krajowej Tadeusza Biedronia ”Kmicica”. Wyjście to było wyrazem pamięci o polskich bohaterach, którzy swoje życie oddali za naszą Ojczyznę. Po odmówieniu modlitwy uczniowie złożyli przyniesione kwiaty i zapalone znicze.
Dzień Dyni
Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy we wtorek 30 października. Wtedy to, wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczania dyń, odczytywania dyniowych sylab i wielu innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, trafianie do celu oraz dyniowa gra w podchody. Po sporej dawce ruchu przyszedł czas na dyniowe zagadki i łamigłówki a po nich dzieci z zapałem zabrały się również do pracy plastycznej tworząc zabawne dynie :) Na koniec każde z dzieci otrzymało pamiątkowy medal i mogło sobie zrobić dyniowe zdjęcie. Zapraszamy do fotorelacji z tego pełnego wrażeń dnia.
28
SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI
Dnia 27.10.2023r. dzieci z klas 0-2 miały okazję spotkać się z funkcjonariuszami policji. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak brzmią numery alarmowe oraz jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu. Dzieci wysłuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy.
16W spotkaniu z policjantami uczestniczyli też uczniowie klas IV-VI. Funkcjonariusze wytłumaczyli dzieciom co to jest przemoc oraz cyberprzemoc. Prelekcja w szczególności skupiała się na zagadnieniu cyberprzemocy. Policjanci podawali wiele przykładów zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Prelekcja była bardzo ciekawa. Dzieci były aktywne i chętnie zadawały pytania, a policjanci z cierpliwością udzielali wyczerpujących odpowiedzi na każde z nich.
Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom policji za wizytę w naszej szkole, poświęcony czas, cenne uwagi i wskazówki.
Wycieczka przyrodnicza klas młodszych.
24 października dzieci z klas: 0, I i II wybrały się na pieszą wycieczkę do Pana Stanisława Wąsika, który uprawia plantację winorośli w naszej miejscowości. Uczniowie poznali sposoby uprawy winorośli, nazwy odmian najsłodszych i najlepszych na domowe przetwory. Wychowankowie dowiedzieli się, że winorośl do prawidłowego wzrostu potrzebuje nie tylko przepuszczalnej gleby o świetnych warunkach termicznych, lecz przede wszystkim dużo, dużo słońca – a tego w regionie mamy pod dostatkiem. Dzieci mogły zebrać i pokosztować słodkiego winogrona i wyrazić swoją opinię na temat odmiany, która im najbardziej smakuje. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Wąsikowi za tę wspaniałą lekcję przyrody.
14
- Poniedziałek07.07.2025
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 160534