• Zdrowo, smacznie, kolorowo !

• W obecnym roku szkolnym w klasach 0-II  prowadzona jest innowacja pedagogiczna „Zdrowo, smacznie, kolorowo”, mająca na celu zachęcenie dzieci do spożywania zdrowych posiłków, dbania o higienę osobistą oraz o bezpieczeństwo swoje i innych.

Wychowawcy klas młodszych różnymi sposobami starają się zachęcać dzieci do spożywania tych smacznych pełnych witamin darów jesieni. Są pogadanki, oglądamy ilustracje, filmy, słuchamy wierszy i bajek. Najlepszym jednak sposobem na przekonanie  uczniów do spożywania owoców są działania praktyczne. Wychowankowie własnoręcznie wykonali szaszłyki owocowe a następnie zajadali się tymi kolorowymi, owocowymi przekąskami.

Efekty w postaci zdrowych, kolorowych i smacznych szaszłyków napawały je prawdziwą dumą. Czy im smakowały? Oceńcie sami oglądając zdjęcia.

• PRÓBNA EWAKUACJA

•

Dnia 27 września 2023 roku w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest boisko szkolne. Na boisku nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację Pani Agacie Rusnak, gdzie okazało się, że brakuje jednego ucznia. Po odnalezieniu przez strażaków zagubionej osoby i przeprowadzeniu kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Pani Dyrektor szkoły, która odwołał alarm. Na koniec  strażacy zaprezentowali uczniom sprzęt strażacki jakim dysponują podczas swojej pracy a  każde z dzieci miało okazję wsiąść się do wozu strażackiego oraz polać wodę wężem strażackim.

Próbna ewakuacja została przeprowadzona przy udziale strażaków z OSP Łososina Dolna i OSP Stańkowa. Serdecznie dziękujemy Pracownikom Straży Pożarnej za cenną lekcje i możliwość bliższego poznania zawodu strażaka.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

• 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się w kościele parafialnym w Żbikowicach mszą świętą w intencji uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców sprawowaną przez księdza proboszcza Pawła Marmuźniaka. Po nabożeństwie wszyscy przybyli do budynku naszej szkoły. Tu kolejne punkty akademii wyznaczała obrzędowość i tradycja naszej szkoły. Akademię rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrali uczniowie klas starszych, którzy w montażu słowno-muzycznym pożegnali wakacje i powitali nowy rok szkolny, ale także upamiętnili 84. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, witając wszystkich ciepłymi słowami po wakacyjnej przerwie. Tradycją naszej placówki jest ślubowanie i pasowanie na ucznia dzieci rozpoczynających naukę w klasie I. Był to kolejny punkt uroczystości. Pierwszoklasiści odświętnie ubrani i bardzo przejęci, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę oraz pilnie zdobywać wiedzę. Uczniowie starszych klas zapewnili młodszych kolegów, że mogą skorzystać z ich rad i pomocy, zwrócić się do nich z wszystkimi trudnymi sprawami oraz problemami.
            Wszystkie dzieci z klasy pierwszej otrzymały pamiątkowe dyplomy, teczki oraz rogi obfitości wypełnione po brzegi słodyczami i przyborami szkolnymi

Uczniom i nauczycielom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym.

• Wycieczka do Bochni

•

15  czerwca 2023 roku uczniowie klasy I- VIII pojechali na upragnioną wycieczkę do Bochni w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Poznaj Polskę". Pierwszym punktem programu tej  wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli. Do najstarszej w Polsce Kopalni Soli zjeżdżaliśmy szybem Campi.                         Dla niektórych było to spore przeżycie. Tuż po zjeździe czekała na nas podziemna kolejka, którą przebyliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybami. Następnie odbyliśmy  podróż w czasie.                                 Panu przewodnikowi w opowiadaniu o historii kopalni pomagali polscy książęta i królowie, żupnicy genueńscy, a także duch mnicha – Cystersa. Dzięki projekcji multimedialnej poznaliśmy pracę górników, stare techniki wydobywcze i systemy transportowe. Jedną z wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi oraz spotkanie ze Skarbnikiem, dobrym duchem kopalni. Po zwiedzeniu Kopalni Soli udaliśmy się do „ Muzeum Motyli Arthropoda”, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji przyrodniczej i oglądaliśmy ogromną wystawę motyli. Podziwialiśmy  piękno  i oryginalność ubawienia, a także dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia tych niezwykłych owadów. Pobyt w bocheńskiej kopalni soli  oraz w muzeum dostarczył wszystkim  niezapomnianych wrażeń.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

• Turniej wiedzy ekologicznej

Turniej wiedzy ekologicznej - Obrazek 1