Strona główna
Uczniowie odkrywają świat grafiki i druku 3D
Nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w edukacji, a nasi uczniowie mieli okazję przekonać się na lekcjach informatyki. Podczas zajęć zgłębiali tajniki programu Paint 3D, tworzyli własne projekty graficzne, a także poznali działanie drukarki 3D i możliwości, jakie daje technologia druku przestrzennego.
Na początku uczniowie mieli okazję pracować z Paint 3D – intuicyjnym programem pozwalającym na tworzenie trójwymiarowych grafik. Pod okiem nauczycieli poznali podstawowe narzędzia, uczyli się manipulowania obiektami i kreowania kreatywnych projektów. Dla wielu było to zupełnie nowe doświadczenie, które otworzyło przed nimi świat grafiki komputerowej.
Kolejnym etapem zajęć było zapoznanie się z drukarką 3D – urządzeniem, które coraz częściej znajduje zastosowanie w medycynie, przemyśle, a nawet sztuce. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób działa drukarka, jakie materiały można wykorzystywać do druku oraz jakie są praktyczne zastosowania wydruków 3D. Mieli także okazję na własne oczy zobaczyć proces powstawania obiektu w drukarce i prześledzić kolejne etapy jego tworzenia.
Największą atrakcją dla uczestników była możliwość otrzymania pamiątkowych breloczków wydrukowanych w drukarce 3D będącej w wyposażeniu szkoły w ramach programu "LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI".
Dzień Pizzy
W ramach zajęć świetlicowych dzieci miały okazję przygotować własne pizze. Każdy z uczestników przyniósł produkty, z których samodzielnie komponował składniki na swojej pizzy. Dzieci dekorowały ciasto ulubionymi dodatkami, takimi jak ser, warzywa, szynka, mięso czy sosy. Po upieczeniu, wszyscy z radością zasiedli do wspólnego posiłku, ciesząc się smakiem swoich kulinarnych dzieł. Zajęcia były świetną okazją do nauki współpracy oraz rozwijania umiejętności kulinarnych.
Zdjęcia są dostępne w galerii.
Hejt, trolling i memy – jak prawo nas chroni? lekcja zdalna
W dobie wszechobecnego Internetu każdy z nas zetknął się z pojęciami takimi jak hejt, trolling czy memy. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak te zjawiska mogą wpływać na naruszenie dóbr osobistych oraz jakie mechanizmy ochrony zapewnia nam prawo. Właśnie o tych kwestiach mieli okazję posłuchać uczniowie kl VII i VIII podczas lekcji zdalnej „Hejt, trolling i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie”, którą 31 marca poprowadził sędzia Kajetan Kosterkiewicz.
Lekcja była wyjątkową okazją do zgłębienia zagadnień prawnych związanych z funkcjonowaniem w świecie cyfrowym. Sędzia Kosterkiewicz w przystępny sposób wyjaśnił, czym są dobra osobiste i jakie konsekwencje grożą osobom dopuszczającym się ich naruszenia w sieci. Omówił przypadki związane z hejtem, czyli celowym atakiem na daną osobę w Internecie, trollingiem – prowokowaniem do negatywnych reakcji, a także rolą memów, które mogą w niektórych sytuacjach przekraczać granice dobrego smaku i naruszać czyjeś prawa.
Turniej wiedzy BE.NET
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim turnieju wiedzy BE NET. Zachęcamy wszystkich uczniów do podjęcia wyzwania i sprawdzenia swojej wiedzy. W Czwartek 27 marca przystępujemy do turnieju w szkole. Mamy szansę wykazać się wiedzą z zakresu nowych technologii.
Tygrys w twoim domu - przygody z wirtualną rzeczywistością
Technologie takie jak wirtualna rzeczywistość (VR) czy rozszerzona rzeczywistość (AR) powoli stają się częścią naszej codzienności. Uczniom klas młodszych przybliżono mechanizm funkcjonowania nowych technologii zwłaszcza AR i VR.
Dzieci w swojej klasie robiły sobie zdjęcia z tygrysem, lwem, czy wilkiem. Następnie dzieci wykonywały prace plastyczne projektując w grupach własną wirtualną rzeczywistość. W telefonie są różne aplikacje, które pozwalają wyświetlić w swoim domu np. zabytki, by się im przyjrzeć czy meble, żeby sprawdzić czy pasują do wnętrza. Takie wizualizacje nazywa się rozszerzoną rzeczywistością ( AR augmented reality). Natomiast wirtualna rzeczywistość (VR -virtual reality) dostępna jest ze specjalnymi okularami. Dzięki niej można się przenieść do dżungli czy głęboko pod wodę albo w kosmos. Ta technologia ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci dostępna jest dopiero od 13 roku życia.
- Niedziela06.07.2025
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 160394