• Dzień Dyni 😊

• Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy we wtorek 30 października. Wtedy to, wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw: klasyfikowania dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczania dyń, odczytywania dyniowych sylab i wielu innych. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe kręgle, trafianie do celu oraz dyniowa gra w podchody. Po sporej dawce ruchu przyszedł czas na dyniowe zagadki i łamigłówki a po nich dzieci z zapałem zabrały się również do pracy plastycznej tworząc zabawne dynie :) Na koniec każde z dzieci otrzymało pamiątkowy medal i mogło sobie zrobić dyniowe zdjęcie. Zapraszamy do fotorelacji z tego pełnego wrażeń dnia.

• SPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI POLICJI

• Dnia 27.10.2023r. dzieci z klas 0-2 miały okazję spotkać się z funkcjonariuszami policji. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak brzmią numery alarmowe oraz jak reagować w sytuacjach różnych zagrożeń. Goście ostrzegali też przed osobami nieznajomymi, z którymi nie wolno rozmawiać oraz wpuszczać ich do domu.  Dzieci wysłuchały policyjnych rad  oraz zadawały wiele interesujących pytań. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy.

W spotkaniu z policjantami uczestniczyli też uczniowie klas IV-VI. Funkcjonariusze wytłumaczyli dzieciom co to jest przemoc oraz cyberprzemoc. Prelekcja w szczególności skupiała się na zagadnieniu cyberprzemocy. Policjanci podawali wiele przykładów zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Prelekcja była bardzo ciekawa. Dzieci były aktywne i chętnie zadawały pytania, a policjanci z cierpliwością udzielali wyczerpujących odpowiedzi na każde z nich.

Bardzo dziękujemy funkcjonariuszom policji za wizytę w naszej szkole, poświęcony czas, cenne uwagi i wskazówki.

• Wycieczka przyrodnicza klas młodszych.

• 24 października dzieci z klas: 0,  I i II wybrały się na pieszą wycieczkę do Pana Stanisława Wąsika, który uprawia plantację winorośli w naszej miejscowości. Uczniowie poznali sposoby uprawy winorośli, nazwy odmian najsłodszych i najlepszych na domowe przetwory. Wychowankowie dowiedzieli się, że winorośl do prawidłowego wzrostu potrzebuje nie tylko przepuszczalnej gleby o świetnych warunkach termicznych, lecz przede wszystkim dużo, dużo słońca – a tego w regionie mamy pod dostatkiem. Dzieci mogły zebrać i pokosztować słodkiego winogrona i wyrazić swoją opinię na temat odmiany, która im najbardziej smakuje. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Wąsikowi za tę wspaniałą lekcję przyrody.

• Dzień Papieski w naszej szkole !

• Dzień Papieski jak co roku w naszej szkole był okazją do przypomnienia i uczczenia pamięci św. Jana Pawła II. Uczniowie klasy VI,VII i VIII pod opieką ks. Pawła Marmuźniaka przygotowali z tej okazji krótką akademię. Uczniowie wcielili się w rolę prezenterów, którzy przypomnieli postać Karola Wojtyły: jego dzieciństwo, młodość, wybór na papieża, jego zamiłowanie do gór oraz…wadowickich kremówek. Nie zabrakło również anegdot z życia wielkiego Polaka, a każdy miał okazję jeszcze raz przypomnieć sobie wybrane przemówienia Ojca Świętego.

Po zakończeniu akademii nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu na „Najpiękniejszy Różaniec” zorganizowanego przez ks. Pawła Marmuźniaka. Uczestnicy konkursu do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały. Były różańce z żołędzi, orzechów, jarzębiny, grochu, koralików, kawy, itp. Pomysłowość i oryginalność prac okazała się wielka. Wszystkie złożone prace zostały nagrodzone, jednak spośród uczestników wybrano następujących zwycięzców:

MIEJSCE I – Hanna i Antonii Wypych
                                    MIEJSCE II – Filip Pawłowski
                                    MIEJSCE III – Emilia Gwiżdż

Zwycięzcom gratulujemy a ks. Proboszczowi dziękujemy za piękną inicjatywę i za ufundowanie nagród w konnkursie.

• "Zdrowe śniadanie!"

• Według dietetyków śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia a prawidłowe żywienie decyduje o zrównoważonym rozwoju dziecka oraz ma wpływ na jego aktywność w ciągu dnia. Powinno być ono zatem zdrowe, pełne witamin ale też smaczne. Przygotowaniem takiego śniadania zajęły się ostatnio dzieci z klas 0-2 w ramach prowadzonej w naszej szkole innowacji „Zdrowo, smacznie kolorowo”. Samodzielnie i z przyniesionych przez siebie produktów stworzyły smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki. Przy robieniu kanapek dzieci kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków oraz rozwijały kreatywność i wyobraźnię.

Sobota 27.04.2024